Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - “Bugün Ayazağa’da Tapu Dağıtıyoruz, </br>2019’da Sarıyer’de Tapusuz Ev Kalmayacak”
Dev Uyuşturucu Operasyonu...850 Kilo Eroin Ele Geçirildi
Yangın Tüpü Bomba Gibi Patladı
Sarıyer Halkının Huzuru ve Mutluluğu için Çalışıyoruz.

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

“Bugün Ayazağa’da Tapu Dağıtıyoruz,
2019’da Sarıyer’de Tapusuz Ev Kalmayacak”

“Bugün Ayazağa’da Tapu Dağıtıyoruz, </br>2019’da Sarıyer’de Tapusuz Ev Kalmayacak”
Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı ve İmar Komisyonu Başkanı Gökan Zeybek, Ayazağa halkını sevindiren tapu müjdesini gazetemize anlattı.
02.01.2017 / 11:21


Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı ve İmar Komisyonu Başkanı Gökan Zeybek, Ayazağa halkını sevindiren tapu müjdesini gazetemize anlattı. İlk etapta 105 adet parselin tüm çalışmalarının bittiğini dile getiren Zeybek, ikinci aşamada 500’den fazla ailenin metrekare fiyatı 250 TL’den tapu sahibi olacağını söyledi.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ ŞÜKRÜ GENÇ VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU.

Gökan Zeybek, Sarıyer Yenigün Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç’in talimatı sonrası, bir komisyon oluşturduk. Bu komisyon yerinde incelemeler yaptı ve bu tespitler sonucunda bölgeyle ilgili bu güne kadar yapılmış çalışmaları aldık, dosyaları inceledik. 2981 sayılı yasaya göre Ayazağa halkı, 1984 yılında çıkan imar affı yasasına göre müracaat ettiler ve tapu tahsis belgesi almaya hak kazandılar. 105 tane parselle ilgili çalışmalarımızı bitirdik. Daha önce Şişli Belediyesi tarafından 2014 yılı öncesinde takdir komisyonları tarafından belirlenmiş, fiyatları oluşturulmuş ancak tapuları değerlendirilememiş olan parseller, Sarıyer Belediyesi tarafından,Ayazağa’lı yurttaşlara devredilecek. Belediye başkanımız Şükrü Genç’in, Ayazağa’da 2014 yerel seçimlerinden önce, halka vermiş olduğu söz doğrultusunda hareket ettik. Ne demişti başkanımız, Ayazağa halkına? “Emlak rayiç bedellerini hesaba katarak, yasanın ön gördüğü bir bedel tahsis edeceğiz.En düşük fiyattan sizin bu tapuları almanızı sağlayacağız” demişti. Komisyondaki meclis üyesi arkadaşlarımız ve biz, belediye başkanımızın halka vermiş olduğu sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

"VATANDAŞLARIMIZIN GELİR DURUMUNA GÖRE, ÖDEME PLANI SUNACAĞIZ"

Sözlerine devam eden Zeybek “Sarıyer Belediyesi’nin elde edeceği gelirden ziyade, burada tapu sahibi olacak olan yurttaşlarımızın, bu bölgede müteahhitlere teslim olmamaları çok önemliydi. Onların hangi koşullarda yaşadığını biliyoruz. Çoğunluğu emekli, işçi, asgari ücretle çalışan insanlar olduğu için ödeyebilecekleri bir bedel üzerine tespit yaptık. Ve burada bizim belirlediğimiz rakamın iki, üç parsel dışında tamamı için metrekaresi 250 tl olacak. Ana caddeler için rakam 300-350 tl civarında… Yani 100 metrekare arsası olan kişinin bütün tapu için ödeyeceği para 25 bin lira… Burada yöntemi emlak müdürlüğü belirleyecek fakat peşin almaları durumunda zaten tapuyu hemen alacaklardır. O konuyla ilgili işlemler ve uygulamalar böyleydi. Şuan da yoğun bir şekilde vatandaşlarımız tapu tahsis belgeleri ile belediyemize başvurdu. Bizde onların evrakları tam, geriye kalan tüm yurttaşlarımızın en kısa sürede 2981 sayılı yasaya göre almış oldukları tapu tahsis belgeleriyle hemen başvuru yapmaları gerekiyor” diye vatandaşı bilgilendirdi."DEVLET EMLAKÇI ZİHNİYETİ İLE VATANDAŞA YAKLAŞAMAZ"

Ayazağa halkımıza hayırlı olsun, diyerek konuşmasını sürdüren başarılı siyasetçi “Biliyorsunuz Ayazağa bölgemizde kaldırımından yoluna, merdiveninden sokaklarına kadar bir çok çalışma yaptık. Asfalt çalışmalarımız yoğun şekilde gerçekleşti. Şimdi tapu meselesini çözüyoruz. Buradan sadece şunu söyleyebilirim, yapmış olduğumuz tapu çalışması sosyal demokrat bir belediyenin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, vatandaşa vermiş olduğu sözü nasıl tuttuğunun da bir

göstergesidir. Ne demek bu? Eğer mülk Sarıyer Belediyesi’ne geçerse, biz emlak sokak rayiç bedellerinin küçük bir miktar karşılığında, tapuları Sarıyer halkına vermek istiyoruz. Buradan bir çağırım da olacak. İBB Tarabya’da ve Ferahevler’de arsaların metrekare fiyatlarını 3 bin liraya, 4 bin liraya satıyor.500 metrekare bir arsa almak için vatandaşın 2 milyon liraya ihtiyacı var. Böyle bir bedeli hiçbir yurttaşımız ödeyemez. Bu, oradan bir daire al, geri kalan kısmı müteahhite devret anlamına geliyor. Bu son derece yanlıştır ve vatandaşı mağdur etmektir. Biz ne yapıyoruz! Vatandaşlarımızın gelir durumuna göre bir ödeme planı çıkartıyoruz. 40 sene bir bölgede oturan insana, buranın değeri şudur, bana bu kadar para vereceksin diye zor durumda bırakamazsın.Devlet, emlakçı zihniyetiyle, müteahhit zihniyeti ile vatandaşa yaklaşamaz. Devlet vatandaşını korumak zorundadır” dedi.

"AKP'Yİ UYARIYORUM! ELİNİZİ VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇEKİN!!!"

Hız kesmeden sözlerine devam eden Zeybek “Buradan AKP’yi bir kez daha uyarıyorum. Sarıyer halkının cebinden ve sırtından elini çek. Bu bedelleri ödeyen vatandaşlar artık kendi yerlerinin sahibi değil, yandaki mahallelerde kiracı pozisyonuna düşüyorlar. Bu büyük haksızlıktır. Devlet para bulacaksa savurganlık yapmasın, açıklarını kapatsın. Devlet başka yerlerden kıssın, vatandaşın cebine elini atarak bu sorunu çözmesi mümkün değildir” diye konuştu."2019'DA SARIYER DERİN BİR NEFES ALACAK"

Zeybek sözlerini “Sarıyer Belediyesi’nin Ayazağa Mahallesi’nde yapmış olduğu bu çalışma, yakın bir zaman da Sarıyer’de gerçekleşecek. İnşallah 2019 yılında İBB’yi kazanacağız ve bu durumda Sarıyer’in tüm mahallelerinde tapu dağıtacağız. Ayazağa’da uyguladığımız fiyat politikasını, tüm mahallelere tapuları dağıtırken uygulayacağımızın da, şimdiden sözünü veriyorum” diyerek noktaladı.