Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - “Sasider,Yalnızca Sivaslıların Değil </br>Tüm Sarıyerlilerin Derneği”
İki Yeni Karakol Hizmete Açıldı
Motosikletlinin Sıkıştırdığı Otomobil Bariyerlere Ok Gibi Saplandı
Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’na</br> Şok Suçlamalar!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

“Sasider,Yalnızca Sivaslıların Değil
Tüm Sarıyerlilerin Derneği”

“Sasider,Yalnızca Sivaslıların Değil </br>Tüm Sarıyerlilerin Derneği”
Sarıyer’de yaptığı hizmetlerle taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan (SASİDER) Sarıyer Sivaslılar Derneği’nin Başkan Yardımcısı Sinan Yarar ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik.
30.12.2016 / 13:24

Sarıyer’de yaptığı hizmetlerle taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan (SASİDER) Sarıyer Sivaslılar Derneği’nin Başkan Yardımcısı Sinan Yarar ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Sarıyer’de dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile tanınan başarılı iş adamı, gazetemize birbirinden samimi açıklamalarda bulundu. Biz sorduk, Yarar cevapladı…Sinan Bey Sizi Tanıyabilir miyiz?

Öncelikle ülkemizin geçtiği bu zor dönemden dolayı üzüntülerimi bildirmek isterim. Yaşanan terör olaylarından dolayı kaybettiğimiz tüm şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyorum. Tüm yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ülke olarak Müslümanı, hristiyanı, türkü, kürdü, lazı, arnavutu, romanı, çerkezi, sunnisi, alevisi hepimiz gerçekten kardeşiz. Bu ülke hepimizin. Bizim birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozmaya teşebbüs eden kim varsa muhakkak başarısız olacaktır. Bizler birbirimize sımsıkı sarıldığımız ve doğru bildiğimiz yoldan gittiğimiz sürece, hainler emellerine asla ulaşamayacaktır. Ülkemize ve tüm dünyaya barış dolu bir yıl geçirmelerini dileyerek söyleşimize başlamak istiyorum… 

1973 yılında İstanbul’da doğdum. Tarabya’da ikamet ediyorum. Kütüğümüz Sivas olmakla birlikte 18 yaşıma gelinceye kadar memleketim olan Sivas’a hiç gitmedim. Ancak 18 yaşından sonra özellikle Zara’yı hiç ihmal etmedim. Çok iyi bir Zaralı oldum. İstanbul’da asansör işiyle uğraşıyoruz. 21 yıllık firmayız. Bu sektöre 1314 yaşında çıraklıktan başladım. Yaz aylarında babamızın dostunun yanında çırak olarak başladığımız iş, belli bir süre sonra kaderimiz oldu ve uzun yıllardır bu sektörde Akımsan Lift ismini taşıyan şirketimizde yönetim kurulu başkanlığı yapıyorum. 1 Mayıs 1995 yılında Akım San’ı ustamdan devraldım. Galatasaray’da bulunan küçük bir ofis ve elimizde bir çantayla başladığımız iş hayatımızda, sağ olsun Sivaslı hemşerilerimiz de bize sahip çıktı.. Yaptıkları projelerle her zaman yanımızda oldular. Taşerona karşı olan yapımızla, hepsi kadrolu olmak üzere 54 kişilik bir ekibimiz var. Biz burada bir ekibiz, hiçbir zaman yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda olmadık, her zaman çalışma arkadaşlarımızla yan yana ve onlarla iç içe olduk. Malzemelerimiz yurt dışından geliyor, bakım servis ve montaj konusunda hizmet veriyoruz. Malzemeler yurt dışından geliyor ancak, yurt dışı bağlantımız bulunmamakta. Aldığımız malzemeyi en doğru şekilde kullanarak ülke sınırlarımız içerisinde işimizi en iyi şekilde yapmanın gayretindeyiz. Belirtmekte fayda var; asansör sektörü şu an ülkemizde Avrupa’dan çok daha iyi durumda.

Başarılı bir iş adamı olmanızın sırrı nedir?

Başarının sırrı çok çalışmak, dürüst olmak, her şeyden önemlisi ekip olmak. Bu döneme kadar kimseyle yarışmadık, her zaman kendimizle yarıştık. Tamamen kendi gayretimizle geldiğimiz bu noktada hırs yapıp hırsımızın kurbanı olmadık. Ülke içerisinde yaşadığımız ekonomik krizlerden zarar görmeden çıkmayı başardık, kendi sermayemizle çevirdiğimiz şirketimizde aile ortamında çalışmaya devam ediyoruz. 

Sarıyer Sivaslılar Derneği Başkan Yardımcısı olarak önce Sarıyer'i konuşalım

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 4 yıl Sarıyer İlçe yönetim kurulunda görev aldım. İki yıl eski ilçe başkanı Serdar Sarıoğlu, iki yıl da başkan Mehmet Deniz ile çalıştım. Şuan yönetimde değilim. Ancak CHP İl Delegesi olarak, üstüme düşen vazifeyi her zaman yerine getirmeye hazırım. Sarıyer Sivaslılar Derneği’nde 4 yıl sayın başkanımız Ali Genç ile görev yapmaktayız. Dernekte aldığımız görev dahilinde, mezhebimizi, siyasi görüşümüzü bir kenara bıraktık. Tüm insanları kucaklayacak projeler geliştiriyoruz. İçimizde ki arkadaşlarımızın hepsi çok değerli isimlerden oluşuyor. Başkanımız Ali Genç’in önderliğinde hiçbir arkadaşımız dernek çatısı altında siyaset yapmıyor. Biz Sarıyer’de yalnızca Sivaslıların derneği değiliz. Bizler tüm Sarıyer’i kucaklayan ve Sarıyerlileri bir arada tutan bir derneğiz. Malatyalı olsun, Giresunlu olsun, Ağrılı yada Adanalı olsun, Sarıyer için çalışan, üreten ve bu ilçeyi seven tüm yurttaşlarımız bizim değerimizdir. Ve biz Sivaslılar olarak yurttaşlarımızın tümünü kucaklamaktan büyük onur duyuyoruz.Yardımlarınızdan bahsede bilirmisiniz?

Sarıyer Sivaslılar Derneği olarak ihtiyaç sahibi çocuklarımıza burs desteği sağlıyoruz. Erzak ve giysi yardımlarına katkı sağlıyoruz. Devlet olkullarında görev yapan okul aile birlikleri bize bir talepte bulununca öğrencilerimiz için yapmamız gereken neyse yerine getiriyoruz. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın da daima yanında oluyor, ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösteriyoruz. Balıkçılarımızın, midyecilerimizin kısacası esnaflarımızın görüş ve taleplerini alarak çözüm yolları arıyoruz. Bize ulaşan kim olursa olsun, o insanlar için elimizden geleni yaptığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Ayrıca yaptığımız hayır çalışmalarını mümkün olduğunca basından gizli tutmaya çalışıyoruz. Sizler bu soruda ısrar edince üstü kapalı bazı bilgiler sunmak istedim. 

"Bizi başarılı bir ekip yapan Ali Genç'e Teşekkür Etmek İstiyorum"

Şuan 5 bin aktif üyemiz mevcut, SASİDER olarak 2017 yılında 20 bin üye hedefliyoruz. 60 bin seçmeni olan ve yerel seçimlere direkt etki eden bir Sivas gerçeği var. Bunu kimse göz ardı edemez. FSM, Baltalimanı ve Derbent mahallelerinde oturan vatandaşlarımızın da her zaman yanındayız ve destekliyoruz. Afet riskli alan ilan edilen hangi mahalle varsa, bizler o insanlarımızın mağdur olmaması için mücadele vermeye devam edeceğiz. Ben hayatımda ilk biber gazını, Derbent halkına destek vermeye gittiğim bir günde tatmıştım. Gerekirse her gün biber gazı yeriz ama halkımızı yedirmeyiz. Başkanım Ali Genç’e de sizin aracılığınız ile teşekkür etmek istiyorum. Bizleri hayırlı ve güzel çalışmalar yapan bir ekip haline getirdi. Ali Başkanın siyaseten gelen tecrübeleri ışığında ilkeli bir dernekçilik yapıyoruz. Başkanımızın bize desteği her yerde oluyor. Bizim yaptığımız bazı hataları görüp düzeltiyor. Gerektiğinde frenliyor. Bunun dışında bize fazlasıyla söz hakkı verip, görüşlerimizi faaliyete dönüştürüyor. Başarılarımızın kalıcı olması en büyük dileğimdir. Dernek olarak artık siyaseti bir halka içinde yapacağız. Halkanın dışına çıkan arkadaşlar eski yıllarda kaldı. Bundan böyle siyaseten bir karar alacaksak, bu karar hepimizin ortak kararı olacak ve hepimiz bu karar üzerine çalışacağız. 

Sarıyer Belediyesi'ni nasıl buluyorsunuz?

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer’de kesinlikle fark yaratıyor. Partiler üstü bir hizmet anlayışı sunuyor. İnsanların inancına, mezhebine, kültürüne ve mesleğine bakmadan herkese eşit yaklaşarak, adil bir yönetim tarzı sergiliyor. Sarıyer’de her insana dokunuyor diyebilirim. Başkanlık yaptığı zaman dilimini göz önünde bulundurunca, burada saymakla bitiremeyeceğim hizmetler aklıma geliyor. Kültürel, fen işleri, temizlik, spor, sağlık ve park bahçeler gibi birimlerde resmen devrim yaptı diyebiliriz. Hizmetlerinden dolayı, bir Sarıyerli olarak kendisine huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum.

Sivas ve özellikle Zara ile ilgili planlarınızdan bahseder misiniz?

Zara ile 18 yaşından sonra tanıştım. Sonra iyi bir Zaralı oldum. Sevgili ağabeyimiz Fethi Aras ve ekibi ile Zara’da Zaralı iş adamları derneğini kurduk. Zara’nın kalkınması için önemli projeler geliştirdik. Fethi Bey projeyi getirdiğinde kimse inanmamıştı ancak 1.5 yıl içerisinde bir çok arkadaşla beraber Zara’da inşaatlara başlayarak üniversite inşa ettik. Her yıl mayıs ayında mezuniyet törenlerine katılarak duygusal anlar yaşıyoruz. Maddi durumları iyi olmayan ailelerin çocuklarını eğitime kazandırarak başarılı bir hayat yaşamalarına vesile oluyoruz. Bu durum da bizi oldukça duygulandırıyor. Veysel Dursun ağabeyimle her yıl Zara’ya uğradığımızda duyarlılığımız artıyor, kendimizi çok daha iyi hissediyoruz.

Sizce Sivaslılar’ın İstanbul’da ki konumu nedir, nasıl olmalıdır?

Sivaslı hemşerilerim her toplumda birbirine destek olur. Sivas’ımız ülkenin mozaik taşıdır. Sivaslılar olarak birlik ve beraberliğimiz örnek niteliğindedir. Derneklerimiz ve vakıflarımızda sadece Sivaslılığımızı ön plana çıkarıyoruz. Dernek üyeleri olarak kişisel hiçbir beklentimiz yok. Sivaslılar yardım severdir. Eğitime destek ve yardım anlamında çok hassas bir yapısı vardır. 

Bir kez daha dünyaya gelecek olsam yine Sivaslı olarak dünyaya gelmek isterim. Çünkü Sivaslı olmak ayrıcalıktır. İstanbul’da siyasete yön verenler hep Sivaslılardır. Ama maalesef Sivaslı olarak hep ikinci planda kalıyoruz. Artık bunun değişmesini istiyoruz. Bunun için öncülük yapmak istiyoruz. Büyüklerimiz hep ikinci adam olmuşlar hiç ön plana çıkmamışlar ama gençlerin artık ön planda olması gerekiyor. Büyüklerimizgençlerin önünü sürekli kapatmışlar ve gençler hep geri planda kalmış. Çoğu ilkokul mezunu olan büyüklerimiz şehrimiz için başarılara imza atmışlar ancak gelişimin çok daha hızlı olması için üretmeye devam etmemiz gerekiyor. Büyüklerin engeliyle karşılaşan arkadaşlarımız kendisini geri planda tutmak zorunda kalıyor. Kırgınlık oluşuyor ve faydalı işler yapmaktan kendisini alıkoyuyor. Üniversitelere gittiğinizde mutlaka Sivaslı 1-2 doçent görürsünüz. Bizim amacımız bu kişilerin sayısının artmasını sağlamak. Büyüklerimiz artık kenara çekilip bize önderlik yapsınlar, bizler de onları dinleyerek çok daha verimli bir şekilde çalışma hayatında var olalım. Bir ilçenin yüzde yetmişi Sivaslı ise orada Sivaslı’nın yönetim kadrosu bulunmalı. Yalnızca yüzde on beşlik bir kitleyle yönetici olan Karadenizliler var. Ve bizim Sivaslılar olarak bu durumdan rahatsız olmamız gerekir. Kendimize çok daha fazla güvenmemiz gerekir.İstanbul’da İş adamlarının yüzde kırk beşi Sivaslı ve sektörlerin çoğunu Sivaslılar ayakta tutuyor. Sanayi sektörü de dahil hatırı sayılır sayıda dostlarımız mevcut. Ülke ekonomisine katkı sağlayan çok sayıda Sivaslı iş adamımız var. Bu işler yalnızca dernekçilikle olmuyor dernekçilik bizi bir araya topluyor ancak çok daha büyük oynamamız gerekiyor. Dernekçilik artık büyütülerek vakıflara dönüştürülmeli. Bizler ülkeyi yönetebilecek güçteyiz, para var, eğitim var ancak dernekçilik bizi yeterince ilerletmiyor. Devletimiz bizi artık tanımalı ve önemli görevlendirmelerde bulunmalı.