Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - 'Heys' Adlı Uyuşturucu </br>Türkiye'de İlk Kez Yakalandı
Sarıyer'de Ambulansa Çarpan Araç Takla Attı: 2 Yaralı
Halkın Teveccühü Her Geçen Gün Artıyor...
2019'da Sanayiciye Destek Yağacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

'Heys' Adlı Uyuşturucu
Türkiye'de İlk Kez Yakalandı

'Heys' Adlı Uyuşturucu </br>Türkiye'de İlk Kez Yakalandı
Sarıyer Asayiş Büro Ekiplerince uyuşturucu ve çeşitli suçlardan kesinleşmiş 10 yıl hapis cezası bulunan ve 5 yıldır aranan Sabri E.'ye operasyon düzenlendi. Sabri E. Eyüp'te sahte kimlikle lüks rezidansta yakalandı.
29.11.2016 / 10:33


Uyuşturucu suçlarından 5 yıldır aranan Sabri E., sahte kimlikle lüks rezidansta yakalandı. Sabri E.'nin evinde yapılan aramada bulunan 'heys' adlı uyuşturucu Türkiye'de ilk kez ele geçirildi.

Sarıyer ve Eyüp'te önceki gün uyuşturucu suçlarından 5 yıldır aranan Sabri E.'ye operasyon düzenlendi. Sarıyer Asayiş Büro Ekipleri uyuşturucu ve çeşitli suçlardan kesinleşmiş 10 yıl hapis cezası bulunan ve 5 yıldır aranan ancak hiçbir ize ulaşılamayan Sabri E.'yi yakalamak için çalışma başlattı.

Uzun süren çalışma sonunda sokak torbacılarına uyuşturucu temin eden ve 'üst torbacı' olarak adlandırılan Sabri E.'nin 5 yıldır İbrahim Güneş adına düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanı ve ehliyet kullandığı belirlendi. Ekipler, Sabri E.'yi yakalamak için 2 ay önce teknik ve fiziki takip başlattı.OPERASYON DÜZENLENDİ

Teknik takip sürecinde Sabri E.'nin üç adamı da operasyonun hedefleri arasına girdi. Ekipler 2 ayın sonunda Sabri E.'nin Eyüp'te lüks bir rezidansta yaşadığını ve evde uyuşturucu bulunduğunu tespit etti. Bu tespitler üzerine önceki gün operasyon başlatıldı. Sabri E.'nin rezidanstaki dairesiyle diğer şüpheliler Bayram E., Mahmut D. ve Ahmet G.'nin Sarıyer'deki adreslerine baskın düzenlendi ve 4 şüpheli gözaltına alındı.

UYUŞTURUCU ÇOCUK ODASINDA BULUNDU

Sabri E.'nin lüks dairesine yapılan baskında ilk etapta sahte kimlikler, 2 adet hassas terazi, 3 bin 85 TL para ile şarjör ve mermiler ele geçirildi. Teknik takiple tespit edilen uyuşturucunun bulunması için detaylı arama başlatıldı. Dairenin çocuk odasındaki giysi dolabının arkasında zula olduğu belirlendi. Dolap şifreyle kaydırılarak arkasındaki bölmede bulunan 3 kilo 52 gram esrar çıkarıldı. Diğer şüphelilerin adreslerinde de 2 tabanca ve 66 mermi ele geçirildi.

Yapılan incelemede esrarın yaklaşık 1 kilo 500 gramlık kısmının, bir esrar türü olan ve yeni nesil uyuşturucu olarak adlandırılan 'heys' adlı uyuşturucu madde olduğu ortaya çıktı. Bu esrar türü, Türkiye'de ilk kez ele geçirilmiş oldu. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden Sabri E. tutuklandı.HEYS NEDİR?

Bir esrar türü olan Heys'in üretiminde kullanılan farklı tohumlar Hollanda'dan temin ediliyor. Bu tohumlar, laboratuvar ortamında hibritlenerek, yani melezlenerek yeni bir tohum üretiliyor. Üretilen tohumlar da, yine Hollanda'dan getirilen yaklaşık 500 Bin TL değerindeki özel ışıklandırma ve iklimlendirme sistemleriyle heys haline getiriliyor.