Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz'in 24 Kasım Öğretmenler Günü Basın Açıklaması
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz'in 24 Kasım Öğretmenler Günü Basın Açıklaması

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz'in 24 Kasım Öğretmenler Günü Basın Açıklaması
24 Kasım Öğretmenler Günü Dolayısıyla CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz bir basın bildirisi yayınladı.
23.11.2016 / 15:38


24 Kasım Öğretmenler Günü Dolayısıyla CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz bir basın bildirisi yayınladı;

24 Kasım Öğretmenler Günü

“Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.” derken Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin geleceğini gençlere emanet etmiş, anahtarı da öğretmenlere vermiştir. Eğer erdemli ahlaklı, dürüst, çalışkan, bilimden yana bir toplum varsa o öğretmenlerin eseridir.

Dünyada canlılar içinde insanoğlu akla sahipliği nedeni ile en değerlisidir. Ancak eğitimin yetersiz olduğu bazı durumlarda, en vahşi, en dengesiz, en acımasız olanda insandır. Bu tür vahşetlerden kurtulmak için insanın yaşamı boyunca eğitimlerini sürdürmesi gerekmektedir. Bugün coğrafyamızda yaşanan vahşetlerin, katliamların en büyük nedeni çağdışı eğitim ve yetersiz eğitimden kaynaklanmaktadır.

Öğretmenlerimizin ve eğitim camiasının büyük sorunları var;

Siyasetin gölgesinden uzak bir eğitim sistemi olması gerekirken, bugün tam tersi yaşanmakta, başta üniversitelerde olmak üzere eğitim kurumlarında her türlü muhalif ses susturulmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi, seçilen rektörün atamasının yapılmaması eğitimin siyasallaştırıldığının tipik bir örneğidir. Eğitimcilerimiz işini kaybetme korkusu ile, korku kültürü yayılmış, akademisyenlerimizin bir bölümünde kişilik erozyonu yaratılmıştır. Araştırma geliştirme çalışmalarında kamu yararı öncelikli olması gerekirken, sermayenin yararını gözeten bir yapı oluşturulmuştur.

Atanamayan 450 bin civarında öğretmenlerimiz var bu öğretmenlerimiz başka işlerde iş bulamazlar başka işlerde de çalışamazlar. Özel okullarda kadro yoktur. Dershanelerde sigortasız düşük maaşla çalışan öğretmenlerimiz var. Ücretli öğretmenler, asgari ücretle çalıştırılıyor. Buda öğretmenlerimizin sağlıklı bir eğitim vermesini engelliyor.

Bütün bu sorunlara rağmen özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı yaklaşımın bütün eğitim kurumlarında hâkim kılınması tek dileğimizdir. Yukarıda ki olumsuzlukların bir an önce giderilmesi temennisi ile çalışan veya çalışamayan bütün öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Gününü” kutlarım.

Saygılarımla,

Mehmet Deniz

CHP Sarıyer İlçe Başkanı