Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Maslakta 1 Milyon 300 Bin Metrekarelik Şehitler Parkı Yapılacak
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı
Atamızı Özlemle Anıyoruz 1881-193∞

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Maslakta 1 Milyon 300 Bin Metrekarelik Şehitler Parkı Yapılacak

Maslakta 1 Milyon 300 Bin Metrekarelik Şehitler Parkı Yapılacak
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Maslak’ta bulunan 1 milyon 300 bin metrekarelik alanlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü arazisine 15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Parkı yapacağız" diye konuştu.
28.07.2016 / 12:46


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Maslak’ta bulunan 1 milyon 300 bin metrekarelik alanlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü arazisine 15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Parkı yapacağız" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilçe belediye başkanlarıyla birlikte Saraçhane’de Demokrasi Nöbeti’nde binlerce İstanbulluyla buluştu. Topbaş, İstanbullulara seslenerek; 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri için 1 milyon 300 bin metrekarelik Şehitler Parkı yapacaklarını açıkladı.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un 39 ilçesinin Ak Partili ve Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları ile birlikte Saraçhane’de Demokrasi Nöbeti tutan vatandaşlarla buluştu.Binlerce vatandaşa seslenen Topbaş, “Demokrasinin aziz bekçileri, değerli yurttaşlarımız bugün burada sizin Demokrasi Nöbeti’nize İstanbul’daki tüm ilçe belediye başkanlarımız, Ak Partili ve Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarımız ile burada size selam duruyoruz” diyen Başkan Kadir Topbaş, “Siz vatana, milli iradeye ihaneti önlediniz. Millet nedir, bunu gösterdiniz. Şanlı tarihimize yeni bir destan yazdınız. Ve bu duruşunuzla dostlara güvence, düşmana sıkıntı vermektesiniz. Her birimiz, Hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuşmasına başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Cuma günü oy birliğiyle belediyenin önündeki caddeye “15 Temmuz Şehitleri Caddesi’’ ismini verdiğini hatırlatarak, ayrıca 15 temmuz darbe girişimine engel olmak için Türkiye genelinde şehit olan tüm vatandaşların anısına bir park yapacaklarını söyledi.Kadir Topbaş, “Bütün şehitlerimizi hatırlatan 1 milyon 300 bin metrekarelik büyük bir park hazırlıyoruz. Şehitler Parkı’mız olacak. Orada şehit olan vatandaşlarımız anısına sergiler açılabilecek ve orada onların isimlerini yaşatacağız inşallah” dedi.

Bu vatana ihanet edenler için de bir mezarlık yapacaklarını ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Talimatı verdim. Hainler Mezarlığı yapacağız. İhanet edenler mezarlığı. Vatan hainleri mezarlığı. Milletimiz oraya Fatiha okumaya değil, lanet okumaya gidecek. Çünkü onlar ancak bunu hak ederler. Ve bir başkaları da inşallah bir daha teşebbüs etmez, edebilecek cesareti bulamazlar ve bu ülkenin geleceğiyle oynamazlar.” dedi.‘TAKSİM MİTİNG YERİ OLMAYACAK’

Topbaş, "Taksim Meydanı’nın sembol değeri var. Taksim artık turizm merkezi haline geldi. Oteller bölgesi, kongre vadisi olması itibariyle artık oranın miting meydanı olmasını valilik de esnaf da istemiyor. Taksim’deki demokrasi buluşması anlamlı. Sonuçta büyük bir felaket atlatıldı. Bu halkın Taksim’e girişine nasıl izin vermeyelim? Bu başka bir şey, farklı bir süreç. Gönlünde samimi duyguları olan, bu ülkeye, bayrağa ve vatana saygısı olanlar orada kendini ifade ediyorlar. Bu geçici bir süre için böyle. Yoksa oranın tekrar miting alanına dönmesini arzu etmiyorum, olmaması da lazım" dedi.

‘MASLAK’TA ŞEHİTLER PARKI YAPILIYOR’

Boğaziçi Köprüsü’nün adının değişmesiyle ilgili açıklama yaptı. Topbaş "Köprü, 15 Temmuz gecesi olayların en yoğun yaşandığı, çok sayıda şehit verilen yerlerden biri. Adının ‘15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’ olarak değişmesi çok anlamlı. Büyükşehir Belediyesi olarak Maslak’ta bulunan 1 milyon 300 bin metrekarelik alanlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü arazisine 15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Parkı yapacağız." ifadelerini kullandı.