Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - 80. Yılında Montrö Sözleşmesi ve Türk Boğazları
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

80. Yılında Montrö Sözleşmesi ve Türk Boğazları

80. Yılında Montrö Sözleşmesi ve Türk Boğazları
Sarıyer Belediyesi'nin düzenlediği “80. Yılında Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Türk Boğazları” konulu panel 20 Temmuz Çarşamba günü 13.00-16.00 saatleri arasında Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde yapılacak.
13.07.2016 / 04:16


Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen “80. Yılında Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Türk Boğazları” konulu panel 20 Temmuz Çarşamba günü 13.00-16.00 saatleri arasında Yaşar Kemal Kültür Merkezi Konferans salonunda yapılacak.

Açılış konuşmasını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü GENÇ’in yapacağı paneli Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram ÖZTÜRK yönetecek.

Panelde, Prof. Dr. Mustafa AYDIN, Dr. Şükrü ELEKDAĞ, Prof. Dr. Sezer ILGIN ve Kaptan Ayhan ÇEKİÇ konuşmacı olarak yer alacak.

Panelde, Montrö Boğazlar Sözleşmesinin 80. yılı dolayısıyla Boğazlar konusundaki son gelişmeler değerlendirilerek tartışılacaktır. Ayrıca özellikle Sarıyer gibi Boğaza kıyısı olan Belediyelerin bu tür kazalar karşısında alabileceği tedbirler incelenip, olası riskleri en aza indirmek için ortak akıl politikası oluşturularak nelerin yapabileceği tartışılacaktır.

İstanbul ve Çanakkale boğazlarındaki trafik yoğunluğu her geçen yıl artarken, tehlikede aynı oranda büyüyor. Montrö Sözleşmesi’nin imzalandığı 1936’da yılda ortalama 4 bin 500 gemi geçerken, günümüzde bu rakam 100 bini aştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, İstanbul Boğazı’ndan yılda 60 bin, Çanakkale Boğazı’ndan ise yılda 55 bin gemi geçiş yapmaktadır.

Türk Boğazları fiziki özellikleriyle seyir bakımından dünyadaki en zor ve tehlikeli suyollarından biridir.1994 yılında “Nassia Tanker Kazası” (https://www.youtube.com/watch?v=tm9ucBc8G7g), Rumeli Kavağı açıklarında gerçekleşmiş ve denize 20 bin ton petrol dökülmüştür. Tanker yanarak İstanbul’u tehdit etmiş, oluşan çevre kirliliğinin önüne geçilememiştir. Panelde, daha önce meydana gelmiş bu tür deniz kazaları ile ilgili üretilen senaryolar ışığında yapılması gerekenler değerlendirilecektir.

Tarih : 20 Temmuz Çarşamba Saat: 13.00 -16.00

Yer : Yaşar Kemal Kültür Merkezi Konferans Salonu

Çamlıtepe, Akgün Cd. No:1, 34457 Sarıyer/İstanbul