Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - İstanbul Merkezli 4 İlde Dev Operasyon
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İstanbul Merkezli 4 İlde Dev Operasyon

İstanbul Merkezli 4 İlde Dev Operasyon
İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sarıyer'inde arasında bulunduğu İstanbul merkezli bir çok ilçede ve 4 ilde eş zamanlı olarak yaptığı hayali ihracat operasyonunda 6'sı devlet memuru 39 şüpheliyi gözaltına aldı.
10.05.2016 / 17:35


İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sarıyer'inde arasında bulunduğu İstanbul merkezli bir çok ilçede ve 4 ilde eş zamanlı olarak yaptığı hayali ihracat operasyonunda 6'sı devlet memuru 39 şüpheliyi gözaltına aldı.

Polis, şüphelilerin çeşitli firmaların yurtdışına göndereceği tekstil ve deri ürünlerini 'Ücretsiz kargo' yapacakları vaadiyle alarak, ürünleri ihraç etmiş gibi gösterildiğini belirledi. Aralarında devlet memurlarının da bulunduğu şebekenin ilk belirlemelere göre devleti 110 milyon lira zarara uğrattığı tespit edildi.İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 5 kişiden gelen ihbarları değerlendirerek hayali ihracat yapan bir şebeke hakkında çalışma başlattı. Polis ekipleri Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan izinle şebekeyi fiziki ve teknik takip yoluyla bir süre izledi. Yapılan çalışma sonucunda şebeke liderliği yaptığı iddia edilen Arif Y., Ömer U., Necmi K. ve Serhat Ö.'nünde arasında bulunduğu 58 kişi tespit edildi. Ekipler, şebekenin tekstil ve deri alanlarında faaliyet gösteren 37 firmaya ait kargolanacak ürünler üzerinden 'Ücretsiz kargo' yapacakları vadiye alarak hayali ihracat yaptığını belirleyerek operasyon kararı aldı.

4 İLDE 39 ŞÜPHELİ YAKALANDI 6'SI DEVLET MEMURU

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabah saatlerinde İstanbul merkezli, İzmir, Antalya ve Muğla'da 6'sı devlet memuru toplam 58 kişiyi yakalamak için 58 ev adresi ve 12 işyerine eş zamanlı baskın düzenledi.İstanbul'da, Fatih, Esenler, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Ataşehir Zeytinburnu, Bakırköy, Bağcılar, Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Şişli, Kağıthane, Sarıyer, Çekmeköy, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar'da bulunan ev ve işyerlerinde de arama yaptı. Polis ekipleri operasyon kapsamında toplam 39 şüpheliyi gözaltına alırken, 19 şüphelinin ise yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

1550 FARKLI FİRMAYA AİT KAŞE BULUNDU

Adreslerde yapılan aramalarda, bin 550 tane farklı firmaya ait kaşe, 3 ruhsatsız tabanca, 745 mermi, farklı firmalara ait 296 kesilmiş fatura koçanı, 20 firmaya ait boş koçan ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheliler, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere Vatan Caddesi'nde bulunan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

KAZANILAN PARA TURİZM SEKTÖRÜNDE DEĞERLENDİRİLİYOR

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaptığı çalışma kapsamında şebekenin geçtiğimiz 4 yıl boyunca 800 milyonluk hayali ihracat yaptığını belirleyerek, devletten 110 milyon liralık vergi iadesi aldığını ortaya çıkarttı. Ekipler şebekenin ele geçirdiği paranın büyük bir kısmını turizm sektöründe değerlendirdiğini tespit etti.

DEVLET MEMURLARI DA PARA İLE TAKSİ VE GAYRİMENKUL ALMIŞ

Polis ekipleri gözaltına alınanlar arasında bulunun 3'ü Gümrük, 3'ü de Maliye çalışanı olan devlet memurlarının hayali ihracatın gerçekleşmesini sağlayan sahte belgeleri bilerek işleme koyması karşılığında yüklü miktarlarda rüşvet aldığı iddia ederek, elde ettikleri paralarla da taksi ve lüks konut aldıklarını öne sürdü.ŞÜPHELİLERE 'ÖRGÜT KURMAK', 'KAÇAKÇILIK' VE 'RESMİ BELGEDE SAHTECİLİKTEN' İŞLEM YAPILACAK

Şüpheliler hakkında, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'Kurulan örgüte üye olmak', 'Kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet', 'Vergi usul kanununa muhalefet', 'Resmi ve özel belgede sahtecilik' ile "Rüşvet almak ve vermek' suçlarından işlem yapılacağı öğrenildi.

ELE GEÇİRİLENLER SERGİLENDİ

Bu arada operasyonda ele geçirilen silahlar, çeşitli kaşeler ve fatura koçanları basın mensuplarına gösterildi.