Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - GERÇEK SARIYER BÖREKÇİSİ: BİLİCE
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GERÇEK SARIYER BÖREKÇİSİ: BİLİCE

GERÇEK SARIYER BÖREKÇİSİ: BİLİCE
Tarihi Bilice Börekçisi için Sarıyer'in Türkiye'ye açılan penceresi tabirini kullansak hiç yanlış bir yorum yapmış olmayız... Türkiye'nin neresine giderseniz gidin börek denince akla ilk gelen yer Sarıyer'dir... Ancak iddia ediyoruz, Bilice Börekçisi, meşhur Sarıyer Börekçisi ismini en fazla hak eden işletme olarak ön plana çıkıyor.
22.04.2016 / 01:09


Tarihi Bilice Börekçisi için Sarıyer'in Türkiye'ye açılan penceresi tabirini kullansak hiç yanlış bir yorum yapmış olmayız... Türkiye'nin neresine giderseniz gidin börek denince akla ilk gelen yer Sarıyer'dir... Hatta bir çok ilde Sarıyer Börekçisi adı altında işletmeler görürsünüz. Ancak iddia ediyoruz, Bilice Börekçisi, meşhur Sarıyer Börekçisi ismini en fazla hak eden işletme olarak ön plana çıkıyor. Sarıyer'de börek yemek için mekan çok, Fakat birçok börekçi dükkanının bulunduğu ilçe de Tarihi Bilice Sarıyer Börekçisi, lezzet ve kalite olarak Gerçek Sarıyer Börekçisi ünvanını fazlasıyla hakediyor. Çayırbaşı, Bahçeköy ve Ayazağa semtlerinde Sarıyerlilerin lezzet durağı haline gelen Tarihi Bilice Börekçisi, Çayırbaşı'ndaki mekanında boğaz manzaralı börek keyfi sunuyor. Sarıyer halkının tıklım tıklım doldurduğu mekanlarda gerçek bir börek ziyafeti yaşanıyor.Gerçek Sarıyer Böreği de burada bulunuyor. Sarıyer Böreği, bizim semtimize özgü bir kol böreğidir. Soğanla kavrulmuş kıymalı içe kuşüzümü ve çamfıstığı ilave edilerek pişirilir. Geceden hazırlanmış ve soğuk havada muhafaza edilen kolbörekleri mekandaki fırınlarda pişirilip sıcak sıcak ve taze taze servis ediliyor. Bu yüzden tadına doyum olmuyor!!! Ama eğer isterseniz sade kıymalı börek seçeneği de mevcut. Kıymalı böreğin dışında peynirli, patatesli, ıspanaklı kol böreği ve peynirli su böreği de servis edilmekte ve hepsinin tadı ayrı lezzetli. Ancak başka yerde üretilmeyen sadece bu dükkana özgü tavuklu börek de tadılması gereken bir lezzettir. Tavuklu börek sipesiyaldir, yalnızca bu mekana özgüdür. Değişik bir lezzet arayanlar tavuklu böreğini sadece burada yiyebilirler.Poğaça çeşitlerinde de hem sağlığına hemde lezzete önem verenler yine bu mekanı tercih ediyorlar.. Peynirli, kaşarlı, kıymalı gibi çeşitlerin yanında dereotu, maydonoz ve havuç gibi sebzelerle pişirilen sebzeli poğaça da değişik tadı ve doyuruculuğu ile dikkat çekiyor. Bunun yanında kahvaltı tabağı, melemen, sahanda yumurta gibi yiyeceklerde mekanda servis ediliyor. Özellikle haftasonları yer bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Haftaiçi ise sabah-öğlen yoğun olduğunu hatırlatmak isteriz.Tarihi Bilice Börekçisi, Bingöl dağlarında doğal olarak süzülen ballarını da mekanda satıyor. Süzme yada petek doğal balın abonesi çok. Daha ballar kovandayken büyük bir kısmı sipariş verilmiş oluyor. Kalanlarda dükkanda perakende satılıyor.

Tarihi Bilice Börekçisi basında da kendine yer bulmuş, popüler bir mekandır. Günlük gazete ve dergilerde "en iyiler" listesine girmiştir. İlgili kupürler mekanın duvarlarında asılıdır.Sarıyer'deki şubenin yanısıra Bahçeköy, Ayazağa ve İTÜ Maslak Yerleşkesi'nde de şubeleri mevcut. Orada da aynı lezzeti bulmanız mümkün ama tabi Boğaz manzarası aramıyorsanız!!!