Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Sarıyer Belediyesi'nden Bir İlk Daha: </br>Yaşlı Gündüz Bakımevi
Sarıyer Sahilde Ölü Yunus Bulundu
Sarıyer'de İlginç Kaza...
Sarıyer'de Lüks Otomobil Alev Alev Yandı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sarıyer Belediyesi'nden Bir İlk Daha:
Yaşlı Gündüz Bakımevi

Sarıyer Belediyesi'nden Bir İlk Daha: </br>Yaşlı Gündüz Bakımevi
Yaşlıları gün boyu misafir edip, tecrübelerini çocuklara aktarma fırsatı veren proje ile Sarıyer Belediyesi ilkleri yapmaya devam ediyor!
25.03.2016 / 10:31


Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Yaşlı Gündüz Bakımevi/ Kreşi adı verilen bina Bahçeköy’de ve 15 kişi kapasiteli olacak. Binanın, bir tarafında “Semt Evi”, bir tarafında “Çocuk Gündüz Bakımevi” ve “Yaşam Evi” bulunuyor. Sarıyer Belediyesi bu proje için atıl durumdaki bir binayı prefabrike sistemle tadil etti. Ve 26 Mart’taki açılışa hazırlanıyor.“YAŞLI GÜNDÜZ BAKIM EVİ”NDE SİSTEM NASIL İŞLEYECEK:

Bu hizmetten yararlanmak isteyen, 60 yaş üstü yaşlılar sabah evlerinden “Yaşlı Gündüz Bakım Evi”ne getirilecek. Onları binada sertifikalı bir belediye personeli karşılayacak.

Gün boyu yemek hizmeti bulunan binada, biri kadınlar için iki dinlenme odasının yanı sıra, hizmet ve hobi odası da olacak.YAŞLI BURSU

Ayrıca, Yaşlı Kreş Evi’nde, yaşlıların ürettiği resim, tasarım, dikiş, patik, tespih v.b. ürünlerin satışı da, yine ihtiyaç sahibi çocukların eğitimine, “Yaşlı Burs”u olarak dönecek.

Böylece, yaşlılar bir taraftan üretip gelir elde ederken, diğer taraftan deneyimlerini çocuklara aktarma imkânı bulacaklar. Çocuklar ise ilgilendikleri branşın uzmanı bir yaşlının deneyimden yararlanırken, öte taraftan burs imkânına da sahip olacak.

Yaşlılardan sadece yemek hizmetine karşılık sembolik bir ücret alınırken, Yaşlı Kreş Evi’nden şehit ve gazi yakınları iskontolu yararlanabilecek.

Yaşlı Kreş Evi’ndeki, yaşlılar, düzenli olarak doktor ve psikolog kontrolünde tutulurken, ayda bir kez hamam olmak üzere, spor tesisleri ve her tür aktiviteden yararlanabilecekler. Yine yaşlılar, belli aralıklarla tiyatroya ve geziye götürülecekler. Yapılan protokol ile yaşlılar atlı terapilerden yararlanacaklar.Sistemden
kısa süreli yararlanmak isteyen yaşlılarımız da günlük, hatta saatlik hizmet alabilecekler.

Projenin ilerleyen süreçte, engelli ailelere ve yaşlılara hizmet eden Yaşam Köyü’ne dönüştürülmesi planlanıyor.

Sarıyer Belediyesi daha önce de engelli çocukları gün boyu ev sahipliği yapan EÇADEM ve “Çocuk Gündüz Bakımevi/Kreşi” gibi özgün projeleri uygulamaya almıştı.

TARİH : 26.03.2016

SAAT : 14.00

YER : Cami Sokak No:9 / Bahçeköy