Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Dilek Doğan Davası'nda Sanık Polisin Tutuklanması Talebi Reddedildi
100 Bin Dolarlık Pırlanta Gasp eden Şüpheliler Yakalandı
Sarıyer Emniyetinden Başarılı </br>Ocak Ayı Açıklaması
“Eğitimsiz Bir Toplumuz”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dilek Doğan Davası'nda Sanık Polisin Tutuklanması Talebi Reddedildi

Dilek Doğan Davası'nda Sanık Polisin Tutuklanması Talebi Reddedildi
Sarıyer’de evlerindeki arama sırasında polis silahından çıkan kurşunla ölen Dilek Doğan’ın davasında sanık polisin tutuklanması talebi reddedildi.
18.02.2016 / 21:39


Sarıyer’de evlerindeki arama sırasında polis silahından çıkan kurşunla ölen Dilek Doğan’ın davasında sanık polisin tutuklanması talebi reddedildi. Kararı protesto için iki genç adliyede oturma eylemi yaptı. Doğan ailesinin ısrarına rağmen salondan çıkmayan gençler gözaltına alındı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma tartışmalarla başladı. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde avukatlar taleplerini iletti. Doğan ailesinin avukatları sanığın kasten öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanmasını talep etti. Ayrıca olay yerinde bir an önce keşif yapılması istendi. Bir avukat, mahkeme başkanına, “Bu sanık tutuklanmazsa bunu ailenize nasıl anlatacaksınız? Dindar biri olduğunuzu biliyoruz. Alnınız secdeye gidince ne düşüneceksiniz?” dedi.TANSİYON YÜKSELİNCE DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Avukatların ardından duruşma savcısı görüşünü belirtti. Savcının tutuklanma talebinin reddi yönünde görüş bildirince izleyicilerin arasından bir genç, “Katiller, sizler katilsiniz, Berkin Elvanı katlettiniz” diye bağırdı. Hakaret içerikli ifadelerde kullanan bu gence müdahale etmek isteyen polis ve güvenlik görevlilerine avukatlar engel oldu. Tartışmanın devam etmesi üzerine mahkeme, duruşmaya ara verdi. Heyet salondan ayrıldığı sırada salondakiler alkışlar eşliğinde yuhaladı.Aranın ardından sanık avukatı söz aldı. Müvekkiline ihmali davranışla ölüme neden olmaktan dava açıldığını hatırlatan avukat, ancak hangi ihmali olduğunun belirtilmediğini savundu. Sanık avukatı, “Müvekkilim Dilek Doğan’ın kendisine yönelik bir müdahalesi olmadığını ifadelerinde söyledi. Eğer kasten öldürme amacı olsa kendisine hakaretlerde bulunan maktulün ağabeyi Mehmet Doğan’a yönelik yapardı.” dedi.

Olayın başında tarafların birbirlerine karşı ılımlı davrandığını ifade eden avukat, “Ilımlı tavır nedeniyle ailenin tepkilerini giderek artırıyor. Sürekli daha ileri. Bu bir taktiktir. Sonunda fiili müdahaleye kadar gelmiştir. Olayın başında ılımlı davranış var, öldürme amaçlı bir husumet yok.” diye konuştu.

Delil karartma ihtimali olmadığını savunan sanığın avukatı, şunları ifade etti: “Tanıkların her biri farklı ifadeler verdi. Öyle olsaydı hepsi müvekkilimin ifadesi doğrultusunda ifade verirdi. Ayrıca görüntüler var. Karartma yapılmak istense görüntüler dosyada olmazdı.”

Olayın ağabey Mehmet Doğan’ın müvekkiline yönelik müdahalesiyle gerçekleştiğini savunan avukat, tutuklanmasının ağır olacağını vurguladı. Sanık avukatı, “Müvekkilim de böyle olmasını istemezdi. Doğan ailesine başsağlığı diliyoruz.” diye konuştu.MAHKEME SANIĞIN TUTUKLANMASINI REDDETTİ

Ara veren mahkeme daha sonra kararlarını açıkladı. Sanığın tutuklanması talebini reddetti. Kamera kayıtları yeterli olduğu gerekçesiyle keşif talebi de kabul edilmedi. Mahkeme, salonda heyete yönelik hakaretlerde bulunanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına da karar verdi.Karar tepki gösteren salondakiler heyete yönelik tepkilere devam etti. Avukatlar, ‘Böyle bir sanığı tutuklamak cesaret ister zaten’ ifadelerini kullandı. Heyet ve salondakilerin bir kısmı ayrılırken Dev Genç’li olduklarını söyleyen iki genç oturma eylemi başlattı. Sanık tutuklanana kadar kalkmayacaklarını belirten eylemciler ve salondaki bazı kişiler ‘Dilek’in kanı yerde kalmayacak, Dilek Doğan ölümsüzdür’ şeklinde slogan attı. Oturma eylemi yapanlar, ‘Berkin için gelenler sizin için de gelecek’ diye bağırdı. Adliyede savcıyı şehit ettikleri olayda öldürülen DHKP/C’liler lehine de slogan attı.

İki eylemciyi Dilek Doğan’ın babası Metin ve annesi Aysel Doğan vazgeçirmeye çalıştı. Bazı izleyici ve avukatlar da eylemcileri vazgeçirmek için uğraştı. Doğan ailesi salondan ayrılırken iki eylemci yaklaşık bir saat salonda oturdu. Daha sora polis müdahale ederek iki genci gözaltına aldı.POLİS EYLEMCİLERİ İÇERİ ALMADI, ARBEDE ÇIKTI

Adliye girişine gelen aralarında Dilek Doğan'ın yakınlarının da bulunduğu bir grup, içeri girmek istedi. Ancak polis, sadece Dilek Doğan'ın ailesinin adliyeye girebileceğini belirterek, eylemcileri içeri almadı.Bunun üzerine eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı. İçeri girmek isteyen eylemciler polis barikatını aşmaya çalıştı. Polis ise boyalı mermi atarak grubu dağıtmaya çalıştı. Bu sırada bazı göstericiler de gözaltına alındı.