Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Dilek Doğan'ın Öldürülmesine İlişkin </br>İddianame Kabul Edildi
“Bu Mücadeleyi Devlet Ve Millet Olarak Sonuna Kadar Sürdüreceğiz”
‘7 Kardeştik 80 Milyon Olduk’
15 TEMMUZ GAZİSİ SABRİ GÜNDÜZ: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dilek Doğan'ın Öldürülmesine İlişkin
İddianame Kabul Edildi

Dilek Doğan'ın Öldürülmesine İlişkin </br>İddianame Kabul Edildi
Dilek Doğan'ın hayatını kaybetmesine neden olduğunu öne sürülen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde polis memuru Y.M'nin "İhmali davranışla kasten adam öldürme" suçundan 20 yıldan 26.5 yıla kadar hapis talep ediliyor.
12.12.2015 / 11:21


Sarıyer'de 18 Ekim'de gerçekleştirilen terör operasyonu sırasında polisin silahından çıkan kurşunla ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Dilek Doğan'ın öldürülmesiyle ilgili hazırlanan iddianame, mahkemece kabul edildi.

Yaşanılan olayda Dilek Doğan'ın hayatını kaybetmesine neden olduğunu öne sürülen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde polis memuru Y.M'nin "İhmali davranışla kasten adam öldürme" suçundan 20 yıldan 26.5 yıla kadar hapis talep ediliyor.RAPORLAR

İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü Kimyasal İnceleme Şube Müdürlüğü'nün analizlerinde, şüpheli Y.M ve Dilek Doğan'ın el svab numunelerinde atış atıklarına rastlanmadığı, ayrıca toplu tabancaların veya uzun namlulu silahların kullanıldığı olaylarda, tetiği çeken ele atış artıklarının buluşma ihtimalinin çok az olduğunun bildirildiğine yer verildi. Olayda kullanılan MP-5 marka silah ile ilgili balistik incelemede de "9 mm çaplı parabellum tipi, fişek atar, MP-5 marka tek tek ve seri olarak atış yapabilen, şarjörü olmayan makineli tabanca" olduğu anlatıldı.GÖRÜNTÜLER

İddianamede, bilirkişi raporunda videodan alınmış görüntülerden oluşmuş fotoğraflar olduğu ifade edildi. Videodaki görüntülerin yapılan çözümlerinin yer aldığı iddianamede, ilk olarak şüpheli Y.M. ile Dilek Doğan ve Mehmet Doğan arasındaki konuşmalar, daha sonra silahın patladığı andaki konuşmalara yer verildi. Silahın patladığı anda şüpheli polisin üç sefer "Ben sana ne dedim" dediği, bu cümle biter bitmez patırtı sesi duyulduğu, bu sesin ne sesi olduğunun net olarak anlaşılamadığı, sonrasında Dilek Doğan'ın "Ya napıyosun" dediği, bir saniye sonra ikinci sesin duyulduğu, ikinci sesin net olarak silah sesi olduğunun anlaşıldığı kaydedildi. Görüntü kaydı yapan polis memuru B.K'nin tanık olarak verdiği ifadesinde, aramanın yapıldığı yerleri görüntülediği için tarafların bulunduğu yöne arkasının dönük olduğunu söylediğine de iddianamede yer verildi.

"BEN YAPMADIM, OĞLUN YAPTI"

Dilek Doğan'ın vurulmasından sonra aile feryat ederken yapılan konuşmaların devamında, şüpheli polisin "Senin oğlun yaptı oğlun. Ben yapmadım, valla ben yapmadım. Sarhoş bastı sarhoş, sarhoş bastı sarhoş, sarhoş bastı tetiğe. Oğlun oğlun, oğlun sarhoş, oğlun bastı tetiğe, oğlun oğlun" dediği iddianamede yer aldı.

"ELİM TÜFEĞE DEĞMEDİ"

Dilek Doğan'ın ağabeyi Mehmet Doğan'ın ifadesinde, polisle konuştuklarını ancak hakaret etmediğini, polisin dış kapıdan koşarak içeri girdiğini, kendisinin ellerini havaya kaldırarak "Sakin ol" dediğini, ancak tüfeğin ateşlendiğini, elinin tüfeğe kesinlikle değmediğini söylediğine yer verildi. Baba Metin Doğan ve anne Aysel Doğan'ın da oğullarının tüfeğe dokunmadıklarını söyledikleri ve şikayetçi oldukları anlatıldı.DAVAYA 12. AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAKACAK

İddianamede, boş kovanın MP-5 marka silahtan atıldığının tespit edildiğini belirtilerek şüpheli polis memuru Y.M'nin "İhmali davranışla kasten adam öldürme" suçundan 20 yıldan 26.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması talep edildi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi bugün kabul etti. Mahkeme, tensip zaptıyla birlikte önümüzdeki günlerde duruşma gününü belirleyecek.