Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Kireçburnu Havaya Uçacaktı
“Bu Mücadeleyi Devlet Ve Millet Olarak Sonuna Kadar Sürdüreceğiz”
‘7 Kardeştik 80 Milyon Olduk’
15 TEMMUZ GAZİSİ SABRİ GÜNDÜZ: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kireçburnu Havaya Uçacaktı

Kireçburnu Havaya Uçacaktı
Sarıyer Kireçburnu açıklarında dümeni kitlenen bir kargo gemisi karaya oturdu. Geminin, sahilde bulunan benzin istasyonuna 20 metre kala durması olası faciayı önledi.
25.11.2015 / 10:22


Kireçburnu açıklarında dümeni kitlenen bir kargo gemisi karaya oturdu. Geminin, sahilde bulunan benzin istasyonuna 20 metre kala durması olası faciayı önledi. Edinilen bilgilere göre; Bulgaristan’ın Varna Limanı’ndan İspanya’nın Algeciras Limanı’na giden Barbados bayraklı ‘Crown Emma’ isimli kuru yük gemisi Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na giriş yaptı. Sarıyer açıklarında dümeni kilitlenen gemi, saat 21.30 sıralarında kontrolsüz şekilde Kireçburnu kıyısına doğru yöneldi. Kıyıdaki bir yata hafif şekilde çarpan 10.519 Grostonluk, 152 metre boyundaki gemi daha sonra kıyıya birkaç metre mesafe kala karaya oturdu.Akaryakıt İstasyonuna Metreler Kaldı

Geminin, sahilde bulunan benzin istasyonuna 20 metre kala durması olası faciayı önledi. Can kaybı ve yaralanmanın olmadığı olayın ardından kurtarma ekipleri olay yerine sevk edildi. 150 metre uzunluğundaki kargo gemisi, kendi imkanlarıyla kurtularak Sarıyer açıklarına demirledi. Kireçburnu mevkisinde dümenin kilitlenmesi nedeniyle karaya oturan Barbados bandıralı "Crown Emma" isimli gemi, kaptanının yaptığı manevralarla sahilden yaklaşık 20 metre açığa ilerledi. Karaya oturduğu sığ bölgeden kurtulan gemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait römorkörlerin önlemleri altında, Sarıyer açıklarına demirledi."Gemi, Çağrılara ve Uyarılara Cevap Vermedi"

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise geminin saat 21.40'ta karaya oturduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi: " İstanbul Boğazı'nda kuzey-güney yönlü seyri esnasında, Umuryeri çakarlarını geçtikten sonra Büyükdere istikametine dönen gemi, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri'nin bütün çağrılarına ve uyarılarına cevap vermeyerek, gemi trafik ayrım düzeni dışına çıkmış ve sahile iskele tarafından oturmuştur. Kurtarma-3 ve Kurtarma-10 Römorkörleri ile Kıyıemniyeti-8 hızlı tahlisiye botu, derhal olay yerine sevk edilmiştir."

Geminin yaklaşık 2 saat sonra arızasının giderilmesinin ardından yüzdürüldüğü bildirildi. Sahilden ayrılan gemi İstanbul Boğazı açıklarına doğru ilerledi. Olayda yaralananın olmadığı kaydedildi.