Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - AK Parti Seçmene İhanet Ediyor
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı
Atamızı Özlemle Anıyoruz 1881-193∞

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AK Parti Seçmene İhanet Ediyor

AK Parti Seçmene İhanet Ediyor
Sarıyerli siyasetçi Op. Dr. Cengiz Alp: “Seçmen koalisyon dedi, AK Parti erken seçim getirdi.” diyerek tepki gösterdi…
01.09.2015 / 11:27


7 Haziran 2015 genel seçiminde CHP 2. Bölge Milletvekili aday adayı olan Sarıyerli siyasetçi Op. Dr. Cengiz Alp, 7 Haziran 2015 genel seçiminin ardından ortaya çıkan tabloyu ve koalisyon görüşmelerini değerlendirdi. Seçmenin hiçbir partiye tek başına iktidar olma şansı vermediğini ifade eden Op. Dr. Cengiz Alp, “Seçmen Koalisyon dedi, AK Parti Erken Seçim Dayatıyor. AK Parti Seçmene İhanet Ediyor” dedi.

“KOALİSYON TİYATROSU OYNADILAR”

Koalisyon görüşmesinin “milleti kandırmak için AK Parti tarafından oynanan bir tiyatro” olduğunu ifade eden Op. Dr. Cengiz Alp, AK Parti’nin, Koalisyon değil, CHP’ye 3 aylık seçim hükümeti teklifinde bulunduğunu ve kamuoyunu aldattığını söyledi.

CHP Sözcüsü Haluk Koç’un kamuoyu ile paylaştığı tutanakta yer alan, “Bizim 4 yıllık koalisyon önerimize başbakan süreli bir hükümet önerisiyle karşılık verince, genel başkanımız süresi belli olmayan bir hükümetle reform yapılamayacağını söyledi. Bunun üzerine başbakan, ‘3 ay sorumluluk almayışınızı anlayışla karşılıyorum’ dedi. Bu doğrudan başbakanın cümlesidir.” Açıklamasını hatırlatan Op. Dr. Cengiz Alp, “AK Parti koalisyon görüşmesini seçim hükümeti görüşmesine çevirdi ve erken seçim amacıyla ülkeyi oyaladı. Seçimin ardından partileri oyalayıp erken seçim zemini aradılar. Seçmeni koalisyon görüşüyoruz diye kandırdı, seçim hükümeti konuştular.” diye konuştu.

“SEÇMEN KOALİSYON İSTİYOR”

Ülkenin öncelikle ekonomik sorunlarının bulunduğuna dikkat çeken Op. Dr. Cengiz Alp, “Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, 7 Haziran seçim sonuçlarını iyi okuduğumuz zaman seçmenlerin hangi partiye oy verirlerse versinler beklentileri yeniden erken seçim değil. Onların topluma verdikleri ve sağduyulu insanların okuduğu tek bir mesaj var, Koalisyon kurun. Artık Türkiye’nin sorunları için, Türkiye’nin önemli ciddi sorunları var. Onlar için bir araya gelip birlikte düşünün. Erken seçim 7 Haziran seçiminin sonuç mesajı değildi. Cumhuriyet Halk Partili olarak onun için erken seçimi çok gereksiz buluyorum. Türkiye’nin hem ekonomik sorunları, hem siyasi sorunları, hem güneydoğu’da yaşadığımız olaylar var. Ülkemizde her gün gencecik çocuklarımızın şehit olması, hayatını kaybetmesi, onların anaları, babaları, ailelerinde kalıcı yıllarca süren büyük travmalar oluşturuyor.

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyeti kurmuş olmaktan gelen Cumhuriyetin değerlerini, Cumhuriyete sahip olma anlamında parti çıkarları değil, ülke çıkarları için erken seçim istemiyor. Çünkü toplumun daha büyük sorunları var. Dolar 3 TL’ye ulaştı, işsizlik hat safhada. En önemlisi terör sorunu. Bütün bunlar ortada dururken tekrar bir seçimi toplum birinci özelliği olarak görmüyor. Ama seçime gittiğimiz zaman bu tarz anket firmalarının yaptığı araştırmada aşağı yukarı 7 Hazirandaki oy oranımız üzerine oy koyacağımızı düşünüyoruz.”
Sözlerine yer verdi.

“TOPLUM ERKEN SEÇİMİN BEDELİNİ ÖDETECEKTİR”

Erken seçimin ülke için maddi ve manevi olarak büyük zararlar vereceğini kaydeden Op. Dr. Cengiz Alp, “Ben toplumun sağduyulu kesimlerinin Türkiye’yi erken seçime götürenlere bir bedel ödeteceklerine inanıyorum. Yani kesinlikle oylarımızın yükseleceğine 7 Haziran’da aldığımız seçimlerin üzerinde oy alacağımız kesin. Bu erken seçim için kişisel konuları güçlendirmek için ya da parti kanallarını güçlendirmek için çaba sarf edenlere toplumun bu oluşan maliyetin bir bedelini mutlaka ödetecektir diye düşünüyorum. Türk halkı kim ne derse desin sonuçta seçimlerde bir sağduyu ortaya koyar. Bu sağduyu bu seçimlerde olacak… Erken seçimlerde toplum bedel ödetecektir.” Diye konuştu.

“CEBİMİZDEKİ PARA 3 AYDA %30 ERİDİ”

Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesini hatırlatan Op. Dr. Cengiz Alp, “bizim Suriye’nin, Irak’ın ve Lübnan’ın iç işlerine karışıp savaşın bir parçası olmamız başından beri yanlış bir sonuçtu. Bu bedeli bu kararı veren siyasiler topluma ödetiyor. Cebimizdeki paranın bugün itibari ile 3 ay öncekinden % 30’a yakın bir bölümü eridi. Özellikle yoksul kesimler asgari ücretle geçinenler, taşeron işçiler, geçim şartları yoksulluk sınırında olanlar zarar gördü. Geçim şartları daha da zorlaştı. Ülke insanı fakirleşiyor bir siyasi bir kişilik, kendi gücünü bir puan arttıracağım diye yada siyasi bir kişilik kendi kişisel durumunu daha üst seviyeye çıkaracağım diye topluma bu ekonomik bedeli ödetiyor.” Diyerek eleştirdi.

“TERÖRLE MÜCADELE DEVAM ETMELİ”

Türkiye’deki halkın “kardeşkanı” dökülmesinden yana olmadığını kaydeden Op. Dr. Cengiz Alp, “Amerika, bir süper güç olarak Ortadoğu’daki haritanın şekillenmesini planlıyor. Amerika bugün İncirlik Üssünü kullanma iznini de aldı. Ortadoğu’da yine istediği şekilde bir güç gösterisinde bulunacak. İşte bizim yapmamız gereken şey ülke içinde ve dışında barışı sağlamak. Terörle mücadele devam etmeli. Bu kadar suçsuz insanı yakan, yıkan, vuran inanlara devletin tavırsız kalması beklenemez. Ama içeride ve dışarıda barış şartlarının mutlaka sağlanması gerekiyor. Zaten Barzani PYD’yi kurdu ve bir bölge oluşturuldu. Bunun uzantısını Türkiye içinde planlayanlar var. Ama ben Türk toplumunun Türkiye’de yeni bir devlet kurulmasına, yeni haritalar çizilmesine paylaşılmasına, bölünmesine izin vermeyeceğini düşünüyorum.

Türkiye’de terör ve savaş politikalarından faydalanan kesimler var. Türkiye’deki halk kardeşkanı dökülmesinden yana değil. Sağduyulu, aklı başında, komşuluk ilişkileri, akraba ilişkileri sınır içinde sınır dışında bir birlik oluşmuş. Bir mozaik oluşturulmuş. Anadolu coğrafyasında, sağduyulu kesimin savaş politikası içinde olacağına ve buna destek vereceğine inanmıyorum.

Ama maalesef Türkiye’de siyasetçiler işine geldiği zaman parti çıkarlarını düşünerek böyle bir politika güdebiliyorlar”
Diyerek tek çarenin barış olacağını anlattı.

“CHP – MHP KOALİSYONU OLMALIYDI”

Toplumun CHP ve MHP koalisyonu beklediğini ve hayal kırıklığına uğradığını da kaydeden Op. Dr. Cengiz Alp, “Koalisyonun Türkiye’ye çok faydalı olacağına inanıyorum. CHP her şeye rağmen koalisyon dedi. Sonuç olarak görüyoruz ki erken seçime yönlendirilmiş olduk. Yani kilit bir rol MHP’ye düşüyordu. MHP’nin bizimle koalisyonda olmasını bekliyorduk. Toplumun büyük bir kesimi; MHP, CHP koalisyon hükümeti olacağını bekliyordu. Yollar kapatıldı. Sonuç olarak seçim ise seçime gidilecek. Biz inandığımız şeyler için mücadele ediyoruz. Kavgasız, gürültüsüz barış içerisinde yaşayan, gelirin daha iyi olduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz. Çocuklarımız, arkadaşlarımız, hastalarımız çevremizdeki çocuklarda iyi şartlarda yaşasın istiyoruz. Bu mücadelemiz bu anlamda devam edecektir.” Şeklinde konuştu.