Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Karakola ve Polise Saldıran Sanığa <p>Ağır Müebbet ve 168 Yıl Hapis
İki Yeni Karakol Hizmete Açıldı
Motosikletlinin Sıkıştırdığı Otomobil Bariyerlere Ok Gibi Saplandı
Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’na</br> Şok Suçlamalar!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Karakola ve Polise Saldıran Sanığa

Ağır Müebbet ve 168 Yıl Hapis

Karakola ve Polise Saldıran Sanığa <p>Ağır Müebbet ve 168 Yıl Hapis
Terör örgütü DHKP/C üyesi Servet Göçmen, Erdal Dalgıç ile birlikte 12 Haziran 2012’de Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi’ne silahlı ve bombalı saldırıda bulunmuştu.
06.07.2015 / 12:31


Avcılar’da polise yönelik silahlı ve İstinye Karakolu’na da bombalı saldırı eylemlerine katılan sanığa, bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 168 yıl hapis cezası verildi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Servet Göçmen getirildi. Sanığın avukatı Özgür Yılmaz, eski terör mahkemelerinin kapıtılması ve dosyaların devrinin anayasaya aykırı olduğunu ileri sürerek kapatılan mahkemenin yaptığı işlemlerin tekrarlanmasını talep etti. Keşif yapılmasını isteyen avukat Yılmaz, tanık polisler ve kod ad verilen müştekilerin yeniden dinlenmeleri talebinde bulundu. Mahkeme bu talepleri reddetti.

MÜVEKKİLİNİ ÖZGECAN CİNAYETİYLE SAVUNDU

Mütalaaya karşı savunmasını yapan avukat, terör örgütü DHKP/C’nin açıklamalarında eylemin kişilere yönelik değil karakola yönelik olduğunu açıkladığını anlattı. Olayda yaralama ve tehlikeden bahsedildiğini söyleyen Yılmaz, “Toplum düzeninin bozulması İstinye polis merkezinin bombalanmasıyla mı daha fazla olmakta yoksa Özgecan Aslan’ın öldürülmesiyle mi daha fazla bozulmaktadır ve sarsılmaktadır?” dedi. Özgecan cinayetinin daha çok toplumsal düzenin bozulmasına yönelik bir eylem olduğunu ileri süren Yılmaz, buna rağmen faillerine anayasal suçtan ceza istenmediğini kaydetti.

Sanığın katıldığı belirtilen olaylarla toplum düzeninin bozulmadığını öne süren Yılmaz, idarecilerin polisin gücünü ve olaya hakim olduğunu açıkladıklarını belirtti. Yılmaz bu nedenle suçun oluşmadığını ileri sürdü.

Mahkeme sanığa son sözünü sordu. Sanık Göçmen, son sözünü halk düşmanlarının yargılanacağı halk mahkemelerinde söyleyeceğini ifade etti.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, sanığın anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme ayrıca sanığı, İstinye karakoluna bombalı saldırı ile 4 polise yönelik kasten öldürmeye teşebbüs suçundan 90 yıl, 2 mağdura yönelik tehdit suçundan 10 yıl, patlayıcı madde taşımaktan 6 yıl 8 ay, kamu malına zarar vermekten 9 yıl, mala zarar verme suçundan 1 yıl 6 ay, 2 polise yönelik silahlı saldırı nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüsten 42 yıl, bir mağduru kasten yaralama suçundan 3 yıl, direnme suçundan 2 yıl 1 ay, silah kanununa muhalefetten 3 yıl ve genel güvenliği kasten tehlikeye sokmaktan 1 yıl 6 ay olmak üzere toplam 168 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

Terör örgütü DHKP/C üyesi olduğu belirtilen Servet Göçmen, Erdal Dalgıç ile birlikte 12 Haziran 2012’de Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi’ne silah ve bombalı saldırıda bulunmuştu. Olayda Dalgıç öldürülürken Göçmen kaçmıştı.

Göçmen, güvenlik güçleri tarafından arandığı sırada 15 Haziran 2012’de Avcılar’da özel aracına binen polis memuru Muhammet Sabri Yiğit’e 13 el ateş ederek yaralamıştı. Bu olayda bir vatandaşa da mermi isabet etmişti.

28 Haziran 2012’de Sarıyer’de otobüs durağında kendisine kimlik soran bir polise sahte kimlik gösterdiği belirtilen Göçmen polisin şüphelenmesi üzerine kaçmaya başlamıştı. Polise ateş ederek kaçan Göçmen bu kez yakalanmıştı.