Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Otomobili Bisikletlinin Üzerine Sürdü </p>Ceza Almadı
Salih Bayraktar: </br>Gençlerimize Sahip Çıkalım Onları Bezdirmeyelim, Tüketmeyelim Aksine Hayata Bağlayalım
Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Bektaş İETT ve İBB’yi eleştirdi
“Küresel Siyasi Hegemonyanın Baronları Eninde Sonunda Diz Çökecektir”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Otomobili Bisikletlinin Üzerine Sürdü

Ceza Almadı

Otomobili Bisikletlinin Üzerine Sürdü </p>Ceza Almadı
Sarıyer sahilde aracını bisikletlerin üzerine kasten sürdüğü iddia edilen sürücü hakkında tüm girişimlere rağmen hiçbir işlem yapılmadı.
28.06.2015 / 16:52


Sarıyer sahil yolunda aracını bisikletlerin üzerine kasten sürdüğü iddia edilen sürücü hakkında tüm girişimlere rağmen hiçbir işlem yapılmadı. Üzerine otomobil sürülen bisikletli Engin E. kamera görüntülü tespite rağmen savcılık ve emniyete müracaatından sonuç alamadı. Emniyet, olayın polis tarafından tespit edilmemiş olması gerekçesiyle sürücü hakkında cezai işlem uygulamadı. Savcılık ise kaza olmaması, bisiklet sürücülerinin yaralanmaması, ölmemesi gibi gerekçelerle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. "Ceza alması için biri mi ölmeli?" diye soran bisiklet sürücüleri karara tepki gösterdi.

Olay, Sarıyer sahil yolunda 19 Nisan 2015 günü Engin E.'nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 bisikletlinin tur kapsamında seyir halindeyken gerçekleşti. İddiaya göre, karşı şeritten gelen lüks bir otomobilin sürücüsü aracını Engin'in E.'nin üzerine doğru sürdükten sonra kendi şeridine döndü.

Bisikletli Engin E., kaskındaki kameranın kaydettiği görüntüyle birlikte 22 Nisan'da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne başvurdu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü plakası görüntüde açıkça görülen sürücüye herhangi bir cezai işlem uygulamadı. Emniyet'in gerekçesi bu davranışın o esnada bir trafik polisi tarafından tespit edilmemiş olması. Emniyet'in 1 Mayıs 2015 tarihli cevabi yazısında “Bu tür ihbar ya da şikayet konusu trafik kural ihlali ya da ihlallerinin somut olarak görevlilerimizce tespiti halinde uymayanlara kanuni işlem uygulanmakta olup, mail ya da dilekçe yoluyla yapılan ihbarlarda ihlal yapan araçlara herhangi bir cezai işlem uygulanamamaktadır.” denildi.

Engin E. 26 Mayıs'ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Konuyu değerlendiren savcılık, 29 Mayıs 2015'te kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Gerekçesi ise şikayette bulunan bisikletlinin yaralanmış ya da ölmüş olmaması. Şüphelinin eyleminin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince idari para cezasını gerektirir nitelikteki suçlardan olduğunun ifade edildiği kararda, 'Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçlarının kasten işlenmesi mümkün suçlardan olup, olay anı itibariyle alkollü olduğu tespit edilemeyen araç sürücüsü eyleminin unsurları itibariyle oluşmaması nedeniyle' kovuşturmaya yer olmadığına hükmedildiği belirtildi.

Trafik güvenliğini tehlikeye düşüren ve cana kasteden sürücüleri cesaretlendirecek bu karar, bisiklet sürücülerinin takip ettiği bir internet forumunda paylaşıldı. Bisiklet tutkunları bu kararlara tepki gösterdi. Bir takipçi bu olayla ilgili şunları yazdı: “Türk Ceza Kanunu'nun "Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." içerikli 179/2 maddesi uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığına yapacağınız suç duyuruları, kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesiyle reddedilmektedir. Dava açılabilmesi için maddi hasar oluşması veya yaralanmanız veya ölmeniz gerekmektedir. Ya da olay anında orada tesadüfen bir trafik polisinin bulunması ve duruma müdahale edip alkol kontrolü yapması gerekmektedir. Bizim ülkemizde ya canından olacaksın ya da malından. Ancak o zaman soruşturma açılır.”