Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Türkiye'yi Uçurumdan Kurtaracak Tek Yol </p>Başkanlık Sistemidir
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı
Atamızı Özlemle Anıyoruz 1881-193∞

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye'yi Uçurumdan Kurtaracak Tek Yol

Başkanlık Sistemidir

Türkiye'yi Uçurumdan Kurtaracak Tek Yol </p>Başkanlık Sistemidir
AK Partili Başar Biberoğlu, “Türkiye’nin dinamizmini ve enerjisini iç meselelerde tükettirerek küresel sistemden bizi koparmak ve içe kapatmak isteyen bizzat CHP’nin ta kendisidir” dedi.
06.06.2015 / 15:56


Başar Biberoğlu “Türkiye’nin dinamizmini ve enerjisini iç meselelerde tükettirerek küresel sistemden bizi koparmak ve içe kapatmak isteyen bizzat CHP’nin ta kendisidir. MHP kurucu lideri Alparslan Türkeş’in de başkanlık sistemini savunduğunu hepimiz biliyoruz. Sanırım bunu bilmeyen tek kişi Devlet Bahçeli” dedi.

Sorun ve istikrarsızlık kaynağı haline gelen parlamenter sistemi “mehteran yürüyüşü”ne benzeten Biberoğlu, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de mücadelenin iki cephede sürdüğünü kaydetti. Bunları başkanlık sisteminin kurulması ve paralel yapının tavsiyesi olarak belirten sevilen siyasetçi, iki cepheden birindeki başarısızlığın diğerini iflasa sürükleyeceğinin altını çizdi. Biberoğlu, bu durumun farkında olmayan çok fazla siyasetçi olduğunu belirterek, “Aslında Atatürk ve Özal parlamenter sistemin sembolik cumhurbaşkanları değildi. Sayın Erdoğan’ın tanımladığı gibi koşan, oturup seyretmeyen, parlamenter sisteme rağmen birer başkan gibiydiler. ‘Türkiye’yi uçurumdan kurtaracak tek yol başkanlık sistemidir.’ Bu sözler ünlü sanatçı, bağımsız milletvekili Zülfü Livaneli’ye ait. Başkanlık sistemini savunmuştu 2005 yılında. Toplumun hiç ummadıkları kadar geniş, aydın kesimi ve tabanı başkanlık sisteminin neden olması gerektiğini artık daha net görüyor” dedi.

"BUNU BİLMEYEN TEK KİŞİ BAHÇELİ”

Türkiye’nin yarı başkanlığa yakın bir yerde duran sistemi yerine yarı başkanlık veya başkanlık sistemini benimsemenin milletin iradesine bağlı olduğunu vurgulayan Biberoğlu, “Milletin ferasetinden korkanlar, milletin derdi ile dertlenmediğini dolayısıyla havaya savurdukları vaatlerin aslında oy avcılığından başka bir şey olmadığının ispatlıyor. Aynı ekonomik vaatlerin hepsinde ‘Hazine ve bütçe sağlam’ diyerek aslında AK Parti’nin 12 yılda hem ülkeyi kalkındırarak hem de dünya çapında projeleri hayata geçirerek, kurumları sağlamlaştırarak başarısını dolaylı olarak taktir ettikleri gibi. AK Parti Kurucu Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan, ‘Parlamenter sistem buzdolabına konuldu. Ben başkanlık sisteminden bahsederken bizi diktatörlükle suçlayanlar var. Geçmişte merhum Turgut Özal başkanlık sistemini isteyince kendisine ‘sivil diktatör’ demişlerdi. Şimdi de bana diyorlar’ dedi. O günlerde benzer tartışmalar hatta anayasal çalışmaları başlatmak istemişti merhum Turgut Özal. O dönemde alt yapısı tamamlanmış olsa idi bugün kurumlarımız ve sistemimiz çoktan başkanlık sistemi ile uyumlu ve hazır hale gelecekti. En az 50 yıl kazanmış olacaktık. Türkiye’nin dinamizmini ve enerjisini iç meselelerde tükettirerek küresel sistemden bizi koparmak ve içe kapatmak isteyen bizzat CHP’nin ta kendisidir.MHP kurucu lideri Alparslan Türkeş’in de başkanlık sistemini savunduğunu hepimiz biliyoruz. Sanırım bunu bilmeyen tek kişi Devlet Bahçeli” ifadelerini kullandı.

“PARALEL YAPIYA BAĞIMLI HALE GELDİLER”

Biberoğlu, paralel yapı ile işbirliği ile başlayan erozyonun muhalefetin bugün tamamen ‘kendi aklı’ ile hareket edemeyen, seçim kampanyasından adaylarına kadar kuracakları cümleden oturuş şekillerine kadar dışarıdan verilen direktiflere bağımlı hale geldiğini kaydetti.

“HDP’NİN DOLAPLARINI BİLİYORUZ”

HDP’nin ise Türkiye gerçeğinden kopuk adeta ütopik felsefe kitaplarından fırlamış gibi olduğunu belirten biberoğlu, “Çok sempatik, şakacı kürsü konuşmalarını yaparken arkada çevirdikleri dolapları biliyoruz” dedi.