Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Cumhuriyet Çocuklarından Egemenlik Kutlaması
Salih Bayraktar: </br>Gençlerimize Sahip Çıkalım Onları Bezdirmeyelim, Tüketmeyelim Aksine Hayata Bağlayalım
Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Bektaş İETT ve İBB’yi eleştirdi
“Küresel Siyasi Hegemonyanın Baronları Eninde Sonunda Diz Çökecektir”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Cumhuriyet Çocuklarından Egemenlik Kutlaması

Cumhuriyet Çocuklarından Egemenlik Kutlaması
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) tarafından organize edilen ve SAGEM’li öğrencilerin birbirinden güzel gösterileriyle renklenen program, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşrildi.
19.04.2015 / 13:04


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) tarafından organize edilen ve SAGEM’li öğrencilerin birbirinden güzel gösterileriyle renklenen program, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çocuk bayramı kutlamasında konuşma yapan Başkan Genç, ‘’Bizim şimdiki amacımız; çocuklarımıza daha güzel imkanlar sağlamak’’ dedi.

Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları ve ebediyete intikal etmiş şehitlerin anısına saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesinden sonra başlayan etkinlik, salonu dolduran vatandaşlara unutulmaz bir kutlama yaşattı. Birbirinden güzel, hareketli müzikler eşliğinde, geleneksel kıyafetler içinde sunulan dans ve müzik performansları, adeta görsel bir şölen yaşattı.Kardeş Şehirlerden Gelen Öğrencilerden Teşekkür

Sarıyer Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı SAGEM’in faaliyetlerini anlatan konuşmanın ardından başlayan program ilk olarak Çorum Oğuzlar Ortaokulu öğrencisi Nur Sena Gülek,Erzincan Geçit Toki İlkokulu ve Ortaokulu öğrencisi Öykü Özdemir, Erzincan Dr. Cahit Ziya Ulukök Ortaokulu öğrencisi Duygu Altundaş, Erzincan Mollaköy Ortaokulu Züleyha Çiftlik, Bitlis Ahlat Ergezen Ortaokulu öğrencisi İbrahim Berke Çapan teşekkür konuşması yaptı. Daha sonra SAGEM şubelerinden yararlanan öğrenciler adına konuşan Deniz İnan Şimşek ve Selinay Türk, SAGEM’lerin çocuklar için hem eğitim açısından hem de sosyal açıdan çok fayda sağladığını söyleyerek, kendilerine bu imkanı tanıyan Başkan Genç’e teşekkür ettiler.23 Nisan’ı çeşitli oyunlarla ve etkinliklerle kutladılar

Birlikte el ele tutuşup oynadıkları Erzurum Halk Yöresi oyunu için sahnede yerini alan Gündüz Bakım Evi öğrencileri izleyicilerden büyük alkış aldı.

‘’Hayat ön provası yapılmamış bir tiyatro gösterisidir. Bu alkışı olmayan tiyatronun perdesi kapanmadan; gülün, şarkı söyleyin, dans edin’’ diyen Charlie Chaplin’in sözlerine kulak veren minikler neşeli dakikalar yaşattı. Daha sonra müzik ve kurgularını kendileri hazırlayan öğrencileri yaptıkları dans performanslarıyla büyük beğeni aldılar.

Sahnede yerlerini alan, Kuzey Kafkasya’da oynanan, karşılıklı olarak asaletin ve zarafetin sergilendiği hareketli düet dansı performanslarını sergileyen öğrencilerden sonra gitar dinletisi salondakilere müzik keyfi yaşattı.

Damacanadan gitar, elekten davul, konserve kutusundan bateri, pet şişeden marakas yapan SAGEM’li öğrenciler ‘’Kendi enstrumanını kendin yap’’ temasıyla yola çıkarak kendi yaptıkları bestelerini katılımcılarla paylaştılar. Program kapsamında Kızılderili danslarıyla ilgi çekici ve eğlenceli anlar yaşatan öğrencilerden sonra sahneye Rıfat Ilgaz’a ait ‘’Barış Çocuk’’ adlı şiirini okumak üzere Sevi Suna Kuzu çıktı.

Hint kültürünü yansıtan görsellerle modern müzik ve danslarıyla salondakilere Hindistan’a götüren çocuklar daha sonra şalvarı, mintanı ve yemeni eşliğinde Diyarbakır halayının ardından yaptıkları davul şovla katılımcıları Anadolu’yu bucak bucak gezdirdi.Başkan Genç: Bu toplum, hep gönlü ile kazanmıştır.

“Bu toplum, hep gönlüyle kazanmıştır, gönlünü öne koyarak kazanmıştır, birbirini hiç tanımayan insanların kurduğu gönül köprüleriyle kazanmıştır.” sözleriyle konuşmasına başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Demirciköy’de gerçekleştirilen ağaç dikimi etkinliğinde bir öğrencinin “Biz sevgimizi bu ağacın köklerine bıraktık”
sözlerinin zaten her şeyi anlattığını ifade etti. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşadığımız korkunç terör olaylarına vurgu yapan Başkan Genç, “Biz bu köprüleri kurdukça hiçbir gencimizi kaybetmeyiz. Şehitlerimiz olacaksa ülkemizi yok etmek isteyen veya işgal etmek isteyen düşmanlara karşı yaptığımız savaşlarda olacak, birbirimize karşı değil. Birilerinin kirli oyunlarıyla şekil verilmeye çalışılan kötü emeller için değil. Anaların, babaların feryat figan ettiği, gençlerin birbirine düştüğü ortamları ancak sevgiyle aşarız. Birbirimizi sevmek zorundayız” diye konuştu.

Genç; “Sizin bize geldiğiniz gibi bizde oralara geleceğiz”

“Bu vatanın orası burası yok, sizin bize geldiğiniz gibi biz de oralara geleceğiz” diyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, kendisinin de İstanbul’a ilk kez 7 yaşında geldiğini söyledi. Ardında bıraktığı köyünde okul olmadığını, İstanbul’da okuma yazma öğrenmiş olmanın köyündeki çocuklara nazaran kendisi için büyük bir avantaj teşkil ettiğini belirtti. Genç; “ Kitaplarla tanışmıştım. Köye gittiğim zamanlarda beraberimde götürdüğüm kitapları hayvanlarını güden veya çeşme başında sıra bekleyen çocuklara okur ve anlatırdım. Bizim şimdiki amacımız; çocuklarımıza daha güzel imkanlar sağlamak” dedi.“Gelin o sevgi ve barış dünyasını hep birlikte alkışlayalım”

Başkan Şükrü Genç konuşmasının son bölümünde tüm çocuklara seslendi. Genç; “Birbirinize yazın. İletişim halinde olun. Kendi dünyanızı anlatın. Sevgi yüklü, saf ve temiz dünyalarınızı paylaşın. Gelin o sevgi ve barış dünyasını hep birlikte alkışlayalım” dedi. Genç sözlerini; bu birlikteliklerin bir Belediye Başkanı olarak bana öğrettiği çok şey oldu. En önemlisi de daha çok çalışmamızın farkına vardım” diye noktaladı.Hep birlikte halay çektiler

Etkinlik sonunda kardeş şehirlerden gelen öğrenciler ve salondakilerle hep birlikte sahnede halay çekerek çocuk bayramını doyasıya kutladılar.

Eğlence Kilyos'ta devam etti

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde birbirinden güzel gösteriler sunan çocuklar, Sarıyer Belediyesi Kilyos Sosyal Tesisleri’nde kendilerini bekleyen eğlence ve yemek organizasyonunda tekrar bir araya geldi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katıldığı eğlencede, yineledikleri gösteriler ve çektikleri halaylarla tesisleri bayram yerine çeviren çocuklara katılım sertifikalarının yanı sıra sürpriz hediyeler verildi.Başkan Genç: Sizleri böyle güzel yetiştiren öğretmenlerinize selam götürün.

Tesislerde bir konuşma yapan Başkan Genç, “Sizleri zor şartlarda böylesine güzel yetiştiren öğretmenlerinize ve sizleri bize emanet eden anne babalarınıza da burdan teşekkürlerimi yolluyorum. Onlara bizden selam götürün” diye konuştu.