Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Sarıyer Belediyesi’nde “Özel Güvenlik Skandalı”
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sarıyer Belediyesi’nde “Özel Güvenlik Skandalı”

Sarıyer Belediyesi’nde “Özel Güvenlik Skandalı”
Sarıyer Belediyesi’nden bir personelle tartışan Onur T. İsmindeki özel güvenlik görevlisi, tartıştığı personele, 2 arkadaşı ile birlikte tuzağa düşürerek dayak attı. “Şükrü Genç’in yakınıyım” zırhını kullanan Onur T. Adeta ödüllendirilerek “Amir” yapıldı.
24.03.2015 / 11:09


Sarıyer Belediyesi’ne bağlı Özel Güvenlik görevlisinin hukuksuz ve kavgacı tavırları belediye çalışanlarının ve Sarıyerlilerin tepkisine neden oluyor. “Şükrü Genç’in akrabasıyım” zırhını kullanan, Sarıyer Belediyesi Güvenlik Görevlisi Onur T.’nin hukuk dışı tavırları belediye çalışanlarını da canından bezdirmiş durumda.

Çalışma arkadaşlarına baskı uygulayan Onur T.’nin yaptığı hukuksuzluklara karşı, “Ben Başkan Şükrü Genç’in akrabasıyım. Bana kimse dokunamaz. Başkan yardımcıları bana bir şey diyemez” ifadelerini kullandığı belirtiliyor.

Babası, CHP Rumelihisarı Mahalle Sorumlusu olduğu öğrenilen Güvenlik görevlisi Onur T.’nin adliyeye yansıyan kavgası bardağı taşırdı.

Birlikte görev yaptığı personelle daha önce gerçekleştirdiği tartışmayı sokağa taşıyan Onur T. tuzak kurarak, yanına aldığı 2 arkadaşı ile birlikte Sarıyer Belediyesi çalışanına feci bir dayak atıyor.

Yaklaşık 6 ay önce gerçekleşen ve adliyeye yansıyan kavganın ardından “Şükrü Genç’in yakınıyım” zırhını kullanan Özel Güvenlik Görevlisi Onur T. Adeta ödüllendirilerek “Amir” yapıldı.

Bu olayla da elde ettiği “sanal güç” ile psikolojik bir baskı kuruyor ve belediye çalışanlarını susturup baskı yapıyor, ilginç bir ünvan kazanarak “Özel Güvenlik amiri” oluyor. Evet, bu şaşkınlık veren ve adliyeye taşınan olayda dayak atılan şahsa ulaştık olayı doğruluyor.

Ama bununla bitmiyor “Onur T.”nin olayları.

POLİSLERİ TUVALETE SOKMADI

Çayırbaşı Stadı’nda oynanan bir müsabakada görev yapan çevik kuvvet polisleri, stadın yan binasındaki Sarıyer Belediyesi’nin tuvaletlerini kullanmak istiyor. Tuvaletleri kullanmalarına müsaade etmeyen özel güvenlik amiri Onur T. Polislerle yüksek sesle tartışıyor. Tuvaletleri kullanmadan Olay yerini terkeden polisler daha sonra ekip aracıyla geri dönüp Onur T. Yi gözaltına almak istiyor. Fakat polislerin tekrardan geldiğini gören Onur T. ise arkadaşlarının yardımıyla olay yerinden kaçıyor.

Şimdi bizim üstünde durduğumuz nokta şu… Polis devlet memurudur. Devletin memuru görevdeyken belediyenin tuvaletini kullanamayacaksa nereyi kullanacak. Burada özel güvenlik amirinin yaptığı tam manasıyla işgüzarlıktır. Hadsizliktir ve kendini bilmezliktir. Ayrıca tartıştığın birini, iki arkadaşınla yolunu kesip hastanelik edene kadar dövmek ne demek! Böyle skandal olur mu? Sarıyer Belediyesi’nin ismi bu denli kötüye kullanılır mı? Onur T. Adlı şahısın hala Sarıyer Belediyesi’nde çalışıyor olması da inanılır gibi değil! Anlayışın ve hoş görünün olmadığı hiçbir yerde huzur ve sükunet sağlanamayacağını artık öğrenmemiz lazım. Yetkilerini kötüye kullanan özel güvenlikçileri amir yapan müdürlerin ise bir an önce kendi sorumluluklarını hatırlamaları gerekmektedir.

VATANDAŞIN ÜZERİNE YÜRÜYÜP TEHDİT EDİYOR

Onur T. Vatandaşa da aynı tavrı uyguluyor. Görev yaptığı iç veya dış mekânlarda, belediye binasında veya otoparkta, vatandaşın üzerine yürüyor ve nerede ise vatandaşla yumruk yumruğa kavga etme noktasına gelen tartışmalara giriyor.

Ama yine o zırhı kullanıyor, “Başkan Şükrü Genç’in akrabasıyım” diyor ve olayların üstü örtülüyor.

Biz durumu özel güvenliklerden sorumlu yetkililere ve Başkan Şükrü Genç’in bilgisine sunuyoruz. Olayın mağdurlarının da dikkate alınacağını, haberi olmadığı halde nüfuzu kullanılarak mağdur edilenlerin durumunu dikkate alacağını düşünüyoruz…

KANUN NE DİYOR

5188 Sayılı Kanunla görev yapan özel güvenlik görevlileri, devletink kendi güvenlik görevlileri ile sağladığı güvenlik ihtiyacını tamamlayıcı niteliktedir. Genel kolluğun kullandığı yetkilerin ancak “varlık sebebini haklı çıkarabilecek” kadarını kullanabilirler. Bu nedenle, özel güvenlik görevlilerine verilen yetkiler oldukça sınırlı tutulmuştur.

Gerçek ve tüzel kişilere ait hak ve hürriyetlerin saldırıya uğramasını engellemek amacıyla görevlendirilen özel güvenlikler sınırsız yetkilerle donatılmamıştır.

Görevleri özetle “suça el koymak, genel kolluğa bilgi vermek ve yardımcı olmak” tır.

Hayatın her alanında keyfi ve kontrolsüz bir şekilde görevlendirilmesi de söz konusu değildir.

Aksi takdirde Anayasamızda güvence alınan kişi hak ve hürriyetlerinin bizzat özel güvenlik tarafından ihlali söz konusu olur.

 


YORUMLAR
rumeli hisarlı: 
"tanırım kendisini"
hayretler içindeyim... aslında korkak adamın tekidir. babası elinden tutmasa karşıdan karşıya geçemez.
25.03.2015 / 10:18
sariyerli: 
"rezillik"
Bu birimin müdürü başkan yardımcısı ne iş yapar.yoksa onlardamı korkuyor bu ne rezillik
21.03.2015 / 17:53
pınar dumlu: 
"güvenlik"
kendisi lise mezunu bile değil bu kabalıktan okuldan kovulmuştur
21.03.2015 / 11:23
mustafa AYDINOĞLU: 
"zihniyet aynı!!!!!!!!!!!!!!!!"
BALIK BAŞTAN KOKAR ....SARIYER BELEDİYESİNDEKİ KOKUŞMUŞLUK GÜVENLİK GÖREVLİSİNE KADAR SIÇRADI DEMEK
20.03.2015 / 22:48
hisarlı: 
""
acilen kovun bu hadsizi şükrü başkanın ismini kirletiyor başka işe yaramıyor
20.03.2015 / 21:35
fatma karagöz: 
"terbiyesizlik"
dinecek söz yazılacak kelime bulamıyorum. Ne hale gelmişiz yazık yazık
20.03.2015 / 17:21