Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Nazım Hikmet Karanfillerle Anıldı
Salih Bayraktar: </br>Gençlerimize Sahip Çıkalım Onları Bezdirmeyelim, Tüketmeyelim Aksine Hayata Bağlayalım
Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Bektaş İETT ve İBB’yi eleştirdi
“Küresel Siyasi Hegemonyanın Baronları Eninde Sonunda Diz Çökecektir”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Nazım Hikmet Karanfillerle Anıldı

Nazım Hikmet Karanfillerle Anıldı
Sarıyer Belediyesi ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen organizasyon ile Türk ve Dünya şiirinin büyük ustası, Memleket Şairi Nâzım Hikmet Ran, 113. Yaş gününde Sarıyer’de anıldı.
16.01.2015 / 08:23


Sarıyer Belediyesi ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen organizasyon ile Türk ve Dünya şiirinin büyük ustası, Memleket Şairi Nâzım Hikmet Ran, 113. Yaş gününde Sarıyer’de anıldı. Şair Nazım Hikmet'in yaşadığı baskılardan sonra 1951 yılının Haziran ayında memleketten ayrıldığı Tarabya rıhtımında buluşan vatandaşlar,tekne ile açılarak kırmızı karanfilleri boğazın serin sularına bıraktılar.Rutkay Aziz, Mumcu ve Dink’i unutmadı

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz büyük ustanın 113. doğum gününü kutlamak için bir konuşma yaptı. Aziz; ''Az önce attığımız karanfiller sadece Nazım’a değil bana sorarsanız. 19 Ocak’ta Hırant Dink’i kaybetmiştik, 24 Ocak’ta Uğur’u katletmişlerdi. Hepsini bir anda kucakladık. Işıklar içinde yatsınlar. Efsane yazarımız Yaşar Kemal’e de uzun soluklu bir yaşam dileyelim ve bir an önce ona kavuşalım. Barışın, özgürlüğün, halkların kardeşliğinin şairinin 113. yılını kutluyoruz. Eminim ki şair bugünün Türkiye'sinde yaşasaydı, Paris'te ki katliama dünyanın neresinde olursa olsun teröre, savaşa lanetlerini okur bende Charlie Hepdo’yum diye eyleme selam gönderirdi. Şair 1941 yılında başlayan ünlü Memleketimden İnsan Manzaraları destanını yazmıştır. Bursa cezaevinde başlayan, yaklaşık 13 bin dize. Bu destan memleketimde insan manzaraları ya da insanımda memleketimin manzaraları ki ben böyle diyorum. Haydarpaşa Garı'nın 1941 yılında saat 10’u 5 geçe Haydarpaşa'nın basamaklarında başlar ve ülkenin, dünyanın o günkü gerçeklerine doğru yol alır.Kahramanlarıyla, tüccarlarıyla ve emekçi insanıyla. Ben bu oyunu sahneledim. Günümüz Türkiye’sinde şair yaşasaydı acaba memleketimden insan manzaralarını ya da insanımda memleketimin manzaralarını hangi basamaklardan başlatırdı diye düşündüm herhalde adaletsiz adalet sarayının o hukuksuz adaletsiz, vicdansız, ahlaksız, yalana dolana dayalı basamaklarından bahsederdi diye düşünüyorum.''‘’Mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta’’

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç konuşmasına Nazım Hikmet Ran’ın söylediği "Matematik, sibernetik, fizik, müzik, tüm bunlar, eninde sonunda, sadece, insanlar şiir okumayı öğrensinler ve anlasınlar diye gereklidir" sözlerine atıfta bulunarak başladı. Başkan Genç; ‘’Ey gidi usta o günlerin şartları daha farklıydı ama bugünün de çok farklı. Zaman ne olursa olsun mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta. Yarının Nazım Hikmetlerini kutlamak için gençlerimizin özgür barış içinde yaşayacağı dünyanın teminatı olduğunu sakın unutmayın. Sevgili Nazım’ı anmak için yola çıktık’’ diye konuştu.Türkiye’de doğan, şairliğe Türkiye’de adım atan ve çok sevdiği memleketinden uzakta hayatını yuman mavi gözlü dev adam Nazım Hikmet’in 113’üncü yaş günü için düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, Sanatçı Tarık Akan, Sarıyerli şairler ve Nazım Hikmet hayranları katıldı.

Sarıyer Belediyesi ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen etkinlik saat 20.00’de TİM Maslak Show Center’da devam edecek.