Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - İstinye-Nişantaşı infazları kesişiyor!
“Bu Mücadeleyi Devlet Ve Millet Olarak Sonuna Kadar Sürdüreceğiz”
‘7 Kardeştik 80 Milyon Olduk’
15 TEMMUZ GAZİSİ SABRİ GÜNDÜZ: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İstinye-Nişantaşı infazları kesişiyor!

İstinye-Nişantaşı infazları kesişiyor!
Hollanda yeraltı dünyasının önemli isimlerinden Dino Soerel’den ünlü bir Türk uyuşturucu baronuna kadar uzanan birçok ismin bağlantısı sorgulanıyor. İstanbul polisi, Hollandalı Soerel ile bu Türk baronun ortak çalıştığı ihtimali üzerinde duruyor.
10.01.2015 / 21:58


İstanbul ve Hollanda’da art arda gelen uyuşturucu cinayetleri için iki ülke polisi işbirliği başlattı. 24 Aralık’ta İstinye’de bir Bentley otomobilde Ali Ekber Akgün’ün, Nişantaşı’nda ise Vedat Şahin ve korumasının öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında Amsterdam’a giden 2 Türk polis şefi, Hollanda polisiyle bilgi alışverişinde bulundu. Uyuşturucu hesaplaşması olduğu düşünülen cinayetlerle ilgili, Hollanda yeraltı dünyasının önemli isimlerinden Dino Soerel’den ünlü bir Türk uyuşturucu baronuna kadar uzanan birçok ismin bağlantısı sorgulanıyor. İstanbul polisi, Hollandalı Soerel ile bu Türk baronun ortak çalıştığı ihtimali üzerinde duruyor. Soerel tarafından ölüm emri verilen 30 kişilik bir Türkiye listesi olduğu iddia edilirken, polis, listedeki isimleri araştırıyor.

AKGÜN LİSTEDE MİYDİ?

Karmaşık cinayetleri anlamak için geçmişe bakmak gerek. Hollanda polisinin Türk polisine verdiği bilgiye göre, Akgün gençliğinde Amsterdam’da Türkiyemspor Kulübü’nde futbol oynarken uyuşturucu piyasasına girdi. 2005’te yeraltı dünyasından Kees Houtman’ın, 2006’da da Thomas Van Der Bijl’in öldürülmesinde azmettirici olarak Akgün’ün ismi öne çıktı. Bu arada Akgün ile Hollandalı Dino Soerel’in çetesi arasında husumet oluştu. Sebebi, Akgün’ün Soerel ile uyuşturucu parası anlaşmazlığına düşmesi olarak açıklandı. 2012 yılında Hollanda’daki cezaevinden tahliye olan Akgün, iddiaya göre Türk uyuşturucu baronlarıyla irtibat halindeki Soerel’in ölüm listesine girmişti.

KADINLAR KEŞİF YAPMIŞ

Türk polisi de Hollandalı Dino Soerel’in bir Türk baronla bağlantılarına yoğunlaştı. Dikkatler, bu ikilinin, birlikte hareket ettiklerinden kuşkulanılan Akgün ve Şahin ile uyuşturucu trafiğinin kontrolü konusunda çatışma içinde olabileceği ihtimaline odaklandı. Bir yandan da İstanbul’daki araştırmalarda Nişantaşı’ndaki Şahin cinayetine ilişkin ilginç detaylara ulaşıldı. Detaylar, Şahin cinayeti ile İstinye’deki Akgün cinayetinin birbirleriyle alakalı olabileceğine işaret ediyordu. Polise göre, Hollanda mafyası, İstanbul’da gerçekleştirilen 2 infaz için de aracılar yoluyla tetikçi buldu. Saldırılar öncesindeki keşifler içinse kadınlar tercih edildi. Özellikle Vedat Şahin cinayetinin öncesinde 2 kadının keşif yaptığı belirlendi. 2 kadının yanı sıra, 4 şüpheli daha tespit edildi.

TEK DOSYADA BİRLEŞTİRİLEBİLİR

Polis birbirinden ayrı gibi görünen Akgün ve Şahin cinayetlerinin aynı kişiler tarafından işlenmiş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor. İki dosyanın birleştirilerek Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu’na gönderilmesi bekleniyor.İHBARLAR İNCELENİYOR

Cinayetlerin kıvılcımı olarak 2 önemli ihbar üzerinde duruluyor. Birincisi, Haziran 2014’te Avrupa’ya sokulmaya çalışılan 2 ton uyuşturucunun Yunanistan’da yakalanması. Polis uyuşturucunun bir Türk barona ait olduğunu belirtmiş ama isim açıklamamıştı. İkinci olay, Temmuz 2014’te 113 kilo uyuşturucunun Edirne Sınır Kapısı’nda ele geçirilmesi. Uyuşturucuların Soerel ile Türk baron arasındaki trafiğe ait olduğu, polisin üzerinde durduğu konu. Öte yandan, Akgün ve Şahin’in öldürülmesinden 2 gün sonra, 26 Aralık 2014’te yine bir ihbar üzerine Rotterdam Limanı’nda 230 kilogram uyuşturucunun ele geçirilmesi de polisin incelemesi altında.

AMSTERDAM ROTTERDAM İSTANBUL ÜÇGENİ

Organize suç örgütlerinin hesaplaşmasında Hollanda’da son olarak 2 saldırı yaşandı. 31 Aralık 2014 tarihinde yeraltı dünyasının önemli isimlerinden Nico V.’nin Zwaag kentindeki lüks villasına molotofkokteyli atıldı. Nico V. tamamen yanan villadan sağ kurtuldu. Aynı gün Okan Fidan, Amsterdam’da silahlı saldırıyla öldürüldü. 2 Türk polis şefine bilgi veren Hollanda polisi, uyuşturucu savaşlarında Amsterdam, Rotterdam ve İstanbul üçgenine dikkat çekti ve bir hesaplaşma yaşanıyor olabileceğini vurguladı. Hollanda polisinin verdiği bilgilere göre Şahin ile grubu Rotterdam piyasasında, Akgün ise Amsterdam piyasasında etkiliydi.TÜRKİYE ÖNEMLİ GEÇİŞ NOKTASI

Art arda İstanbul’da yaşanan cinayetlerde ölenlerin uyuşturucu pazarında önemli yer edinen isimler olması, polisi bu yönde çalışmaya yönlendirdi. Uyuşturucu pazarını mercek altına alan polisin elde ettiği verilere göre; dünyada 2 trilyon dolar olduğu belirtilen uyuşturucu pastasının çok önemli bir bölümü Türkiye üzerinden gidiyor. Türk mafyası dünya uyuşturucu piyasasının trafiğinin önemli bir kısmını eline geçirmiş durumda. Payın büyüklüğü, çetelerin savaşlarına neden oluyor. Altın Üçgen ve Altın Hilal merkezli ülkelerden sevk edilen uyuşturucu trafiğinde Türkiye’nin yeri oldukça büyük önem taşıyor. Bu iki bölgeden gelen uyuşturucunun dağılma yollarının kesiştiği nokta Türkiye. İran, Ermenistan ve Kuzey Irak’tan gelen uyuşturucu Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidiyor. İstanbul veya İzmir yolu kullanılarak Akdeniz’e ulaştırılıyor.

UYUŞTURUCU TRAFİĞİ

Altın Hilal bölgesinde üretilen uyuşturucunun büyük kısmı,Türkiye’ye Van, Hakkâri, Gaziantep ve Hatay’ın Hassa, Kırıkhan, Yayladağ, Samandağ ilçelerinden giriş yapıyor. Uyuşturucu taşımada özellikle Başkale, Van ve Yüksekova güzergâhı önemli bir nokta olarak görülüyor. Ancak bu güzergâhın deşifre olması uyuşturucu satıcılarının alternatif yollar geliştirmesine neden oldu. Alternatif yollardan biri de Gürbulak’tan başlayıp Ağrı, Erzurum, Erzincan, Tokat, Amasya yolu kullanılarak uyuşturucu İstanbul ile Edirne üzerinden Avrupa’ya çıkış yapıyor.

Uyuşturucu kaçakçılarının bir diğer yolu ise Bayburt, Gümüşhane, Ordu ve Giresun’u kapsayan Karadeniz yolu. Buradan İstanbul’a gelen uyuşturucu Kapıkule’ye oradan da Avrupa’ya gidiyor. Denizyolunda ise “Güney Amerika- Mersin-Avrupa” hattı mevcut. Şili’den yüklenen uyuşturucu, deniz yoluyla Mersin Limanı’na getiriliyor. Buradan da TIR’larla Kapıkale’den ya da Kocaeli’nden İtalya’ya yapılan Ro-Ro seferleriyle Avrupa’ya gidiyor.

İSTANBUL’DAKİ CİNAYETLERİN % 40’I UYUŞTURUCU YÜZÜNDEN

İstanbul’da gerçekleşen cinayetlerin yüzde 40’ı uyuşturucu hesaplaşması yüzünden işleniyor. Son bir yılda uyuşturucu nedeniyle gerçekleşen bazı cinayetler şöyle;

-2013 yılında Hollanda’dan İstanbul’a gelen uyuşturucu kuryesi Zuhuri Şahin Kemerburgaz’da ölü bulundu. Şahin’in uyuşturucu mafyası tarafından öldürtüldüğü belirtilmişti.

-Büyükçekmece’de 4 ay önce Devrim Öztunç ile 19 yaşındaki Arzu Şerifi Zindaşti öldürüldü. Saldırının asıl hedefı olan baba Naci Şerifi Zindaşti’nin ihbarla yüklü miktarda uyuşturucu yakalattığı ortaya çıkmıştı.

-Esenyurt’ta 2 ay önce önce uyuşturucu satıcısı olduğu iddia edilen Ersan Aydın (33) bıçaklanarak öldürüldü.

-Zeytinburnu’nda 45 gün önce “Uyuşturucu satmayın” diye kendilerini kurşunlayan Mehmet K. 1 kişinin ölümüne neden oldu.

-Beyoğlu’nda 31 Temmuz gecesi H.D. aralarında uyuşturucu satışından kaynaklanan bir anlaşmazlık sonucu arkadaşı İ.D.’yi öldürdü.