Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Boğaz'a Dev Dalgakıran ve Liman Geliyor
Yeniköy'de Feci Kaza
Hakan Şengül Ramazan Bayramı Kutlaması
Serkan Torun Ramazan Bayramı Kutlaması

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Boğaz'a Dev Dalgakıran ve Liman Geliyor

Boğaz'a Dev Dalgakıran ve Liman Geliyor
Üçüncü Köprü'nün ayağının bulunduğu yere büyük bir dalgakıran ve kıyı emniyetinin kullanımı için liman inşa edilecek.
14.12.2014 / 13:56


İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişine, dev bir dalgakıran ve liman projesi için düğmeye basıldı. Üçüncü Köprü güzergahının geçtiği Sarıyer Garipçe Köyü, köprü ayağının bulunduğu yere yapımı planlanan yeni limanla kılavuzluk ve römorkör hizmetleri de buradan yapılacak. 2.5 yılda hayata geçirilecek olan proje, yaklaşık 1 milyon liraya mal olacak.

ADI DA BELLİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan 'Kaptan Lütfü Berk Kılavuzluk İstasyonu Mendirek ve Rıhtım İnşaatı Projesi'nin hayata geçirilmesi için, İstanbul Valiliği'ne başvurarak, ÇED sürecini başlattı. İMPO İmar Planlama Mühendislik İnşaat Limited Şirketi tarafından ihalesi alınan proje, bir kamu yatırımı olacak.25 BİN TON DOLGU

Garipçe Köyü'nde yapılacak proje ile, dalgaların kıyı yapılarına zarar vermesi önlenecek, can, mal, seyir ve çevre emniyetini sağlayan bot ve römorkörlerin barınması sağlanacak.

MENDİREĞİN BOYUTLARI

Yapılacak mendireğin genişliği 12 metre, toplam uzunluk 306 metre ve kazıklı 51 metre taş dolgu olmak üzere toplam inşaat 357 metre olacak. Mendireğin her iki tarafına tekne yanaşabilecek. Su derinliği 5 metre ile 15 metre arasında değişen bir dalgakıran oluşturulacak. İskeleye 6 metre yol yapılarak ulaşım sağlanacak.

ÖZEL YOL YAPILACAK

Yeni rıhtıma ulaşmak için ilk etapta 300-400 metre uzunluğunda yol yapılacak. Dolgu işleminde kullanılacak taşlar bölgede bulunan izinli özel taş ocaklarından temin edilecek.

KIYI EMNİYETİ İŞLETECEK

Projenin işletmeciliği Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Proje ile 50 ile 90 metre arasında değişik boyutlarda kurtarma botlarına hizmet verecek. Proje tamamlandığında limanda idari bölüm ve bot çalışanlarıyla birlikte toplam 150 kişi çalışacak. Rıhtım yeri saha dolgusu üzerinde bir takım tesisler, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlülüğü ihtiyacına göre yapılacak. Bakım atölyesi, jeneratör binası, sosyal tesisi ve işletme binası gibi yapılar, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, inşaatın tamamlanıp devredilmesinden sonra yapılacak.