Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Meclis Toplantısı 30 Yıl Sonra <p />Prestijli Salonlarda
Ali Rıza Zaman ile Sarıyer’i Konuştuk
Muhtar Sinan Yüksel: Halkın Sabrı Kalmadı
Göçük Altında Kalan İşçi Kurtarıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Meclis Toplantısı 30 Yıl Sonra

Prestijli Salonlarda

Meclis Toplantısı 30 Yıl Sonra <p />Prestijli Salonlarda
Sarıyer Belediyesi, İnş. Müh. Şükrü Genç’in başkanlığında bir ilke daha imza daha attı. Sarıyer Belediyesi 30 yıl sonra inşaat süreci sancılarla geçen Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi’ne kavuştu.
05.11.2014 / 13:11

Sarıyer Belediyesi, İnş. Müh. Şükrü Genç’in başkanlığında bir ilke daha imza daha attı. Sarıyer Belediyesi 30 yıl sonra inşaat süreci sancılarla geçen Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi’ne kavuştu.

Modernliği ve şıklığı ile göz alıcı bir merkez olan nikah salonu, geniş fuaye ve kokteyl alanına sahip. Darüşşafaka Metro İstasyonu’nun hemen üstündeki konumuyla ulaşımı kolay, prestijli mekan; T.C Sarıyer Belediyesi Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi kapılarını önce meclis toplantısı için açtı.Daha önceki yıllarda meclis toplantılarını birim müdürlerinin odalarında, sonar da Sarıyer Kültür Merkezi’nin taşımalı küçük salonlarında yapan Sarıyer Belediyesi, dün meclis toplantısını 364 kişilik prestijli salonunda gerçekleştirdi.Dün yapılan Meclis toplantısına CHP ve AKP’nin ilçe başkanları, yönetim kurulu üyeleri, Sarıyerli muhtarları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.Meclis toplantısı, oturumuna başkanlık eden Hüseyin Çoşkun’un Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi binasının yapımında emeği geçen herkese teşekkür ettiği konuşmasıyla başladı.Meclis toplantısında gündem dışı söz alan AKP Grup Başkan Vekili Nurettin Çelik Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi’ne Muhsin Yazıcıoğlu ya da yakın zamanda kaybettiğimiz Başkan Yardımcısı Yüksel Tutak adının verilmesini isteyen bir önerge sundu.ZEYBEK: “ÖZ KAYNAKLARI KULLANDIK”


CHP Grup Başkanvekili Gökhan Zeybek de yaptığı konuşmada,“Bu bina sadece nikah salonu değil, içinde çok amaçlı salonları barındıran Kültür Merkezi. Ulaşım kolaylığı, grup odaları,çarşı ve mağaza katları, VİP odaları ve takı alanlarıyla 39 belediye içinde tek kültür merkezidir. 2016 yılının başlarında başkanlık binamızın da açılışını gerçekleştireceğiz. Bu süre içerisinde meclis toplantılarımızı geçici olarak bu mekanda gerçekleştireceğiz. Bu binamızın İller Bankası kredisinden geriye kalan kısımında kendi öz kaynaklarımızı kullandık. İller Bankası’nın bize tahsis etmiş olduğu kredinin tamamı bu yapı işleri için kullanılmıştır. Geriye kalan kısmı ile ilgili banka yetkilileri binayı inceleyerek, diğer kalan kısmı kullanabilirsiniz demiştir. Kendilerine teşekkür ettik. Sarıyer Belediyesi İller Bankası’nın bu bina için sağlamış olduğu krediyi kullanmayacak.” dedi.Şükrü Genç mecliste “şifreleri deşifre” etmeden konuştu.

Sarıyerlilerin tarihi bir ana tanıklık ettiği meclis toplantısında söz alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de Sarıyer’e böyle bir eser kazandırıken neler çektiğimizi biliyoruz. 162 günü nasıl kaybettiğimizi, nasıl kaybettirildiğini Sarıyerliler biliyor, ‘Bu bina yaptırılmamalı, engellenmelidir diye el yazısı ve imzayı da kimin attığını bu meclis de Sarıyerli de çok iyi biliyor.” diyerek başladı.

Sarıyer Belediyesi Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi’nin bu hale gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Genç, başkanlık binası ile ilgili muhalafetten gelen eleştirileri ise şöye yanıtladı: “Sarıyer Belediyesi başkanlık binasının Dünya’nın ilk yeşil binası olmasını söyleyen İngiliz Breem kuruluşudur. Biz uydurmadık.”SARIYER’E 300 MİLYON DOLAR ARTI DEĞER KATTIK

“Burada böyle kamu binası mı yapılır? Diyenleri biliyorum. Yeni hizmet binamız bittiğinde Sarıyer’e artı değerin 300 milyon dolar katkısı olacağını bütün Sarıyerlilerin bilmesini istiyorum. Kardeş belediyemiz Aachen’in girişimi ile Aachen’da Dünyanın sayılı teknik üniversitelerinden bir birimi ile bugüne kadar uygulaması yapılmamış, Laboratuar ortamında çözülmüş çok küçük alanda uygulaması yapılmış, Cephe panellerinden elektrik üreten panellerin yapılmasını ve çalışmasını sağlıyor, bir özel firma 7 aydır çalışmalarını sürdürüyor. Bu projenin uygulanması ilk defa Sarıyer Başkanlık binasında olacaktır. Başkanlık binasında yüzde 15 olarak planladığımız doğal enerjiyi, kullanabilir enerjiye çevirmeyi yüzde 16’lara çıkarırsak büyük sorunu da aşmış olacağız.

Biz toplum için çalışıyoruz, yolumuz çok uzun, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin özellikle biz yerel yöneticilerin kendi yerelinde yaşayan her canlı için sadece kendi siyasi görüşlüleri değil,herkesle ilgili çok net bir şekilde sosyal projeleri, teknik projeleri çözümlendirdiği ortamı yaratmasıdır, Sarıyer’e artı değer katması, özellikle Sarıyer’e gerekliliğidir.EVRAKLARI SİYASİLERDEN KAÇIRAN BÜROKRATLARA TEŞEKKÜR EDERİM

“Bu binanın oluşumunda bize destek veren, bugün çok net söylüyorum,siyasilerden kaçırarak evrakları imzalayan, bir üst kademeye gönderen bürokrat arkadaşlara canı gönülden Sarıyer halkı adına teşekkür ederim.

Artık binalarımız bittiğinde yeni bina yapmaya gerek yok. Bundan sonra sosyal projeler ile ilgileneceğiz.

Burada Muhtarlarımızla, Sivil Toplum kuruluşlarımız ve halkımızla bir arada aynı salonda meclis yapmamız bize yeter. Nikah salonunun dışında diğer salonlarda yapılacak etkinliklerde halkımızı buluşturduğumuzda ben mutlu olacağım.”
diye konuştu.MADEN KAZALARINDA KAHPELİĞİN ÖNCÜLÜĞÜ

Konuşmasında ülkemizde son günlerde yaşanan ve büyük ölümlerle sonuçlanan kazalara da değinen Başkan Genç, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bilim birşeyi çok net özetliyor; çalışmak ve çalışmak. “Bir insanın çalışabileceği ortamı çalışır kılmak zorundasınız, Bir bina yapacaksanız o bina oraya elzem ise zemin kuvvetlendirerek yapmak zorundasınız. Eğer sizin kömüre ihtiyacınız varsa, kömür ocaklarına da ihtiyacınız varsa, insanları çalıştıracaksanız onun önlemini almak zorundasınız. Çalışabilir kılmazsanız insanlar ölür. Dünyada artık maden kazaları olmuyor, önlemler alınmış durumda, bizde gün aşırı kaza oluyorsa, ağır bedeller ödüyorsak, bu bedeller sonrasında tekrar önlem almıyorsak, ses çıkarmıyorsak, kahpeliğin öncülüğünü yapıyoruz o insanlara karşı, çocuklarına karşı. İş kazası olmaması için her türlü tedbirin alınması lazım. Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, Bakanların, Millet Vekilleri’nin günlerce maden ocaklarının kapılarında beklemelerinin maliyeti, orada alınacak tedbirlerin maliyetinden daha az değildir.”