Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - İşçi Eylemi Provokasyona Dönüştü
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İşçi Eylemi Provokasyona Dönüştü

İşçi Eylemi Provokasyona Dönüştü
Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün taşeron firmasında çalışan 2 işçi diğer taşeron firmalarda çalışan işçilerle aynı haklara sahip olmadıkları iddiasıyla eylem yapıyor.
26.06.2014 / 17:44


Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün taşeron firmasında çalışan 2 işçi diğer taşeron firmalarda çalışan işçilerle aynı haklara sahip olmadıkları iddiasıyla eylem yapıyor.

Direnişte ikinci haftaya ulaşan 2 taşeron firma işçisinin eylemi provokasyona dönüştü. Eyleme başlarken taleplerinin “yol ve yemeğin karşılanması, mesai ücretlerini alabilmek ve yılık izin haklarını kazanabilmek” olduğunu savunan işçilerin arasına karışan bazı provokatörler olayı işçilerin davasından saptırarak şiddet eylemine dönüştürmeye çalışıyor.

Aralarında avukat olduklarını söyleyen provakatörlerin de bulunduğu grup Sarıyer Belediyesi ile anlaşmalı taşeron firma ekibinde Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalışan 2 işçinin haklarını savunduklarını ileri sürerek ortalığı karıştırmaya devam ediyor.

Avukat olduğunu ileri süren bir kişinin “Küfür edin saldırın” diyerek eylemi desteklemeye gelenleri ve işçileri şiddete yönlendirmesi de çevrede tepkilere neden oldu.

Olaya itidalli yaklaştıklarını ifade eden Sarıyer Belediye Başkanı Genç, Provokatörlere dikkat çekerek, “Taşeron firma ile aralarındaki sorunu Sarıyer Belediyesi’nin yaptırımı gibi anlatıyorlar. Biz insan odaklı projelerle yaşam kalitesini artırmak için çalışıyoruz. Bizim tüm projelerimiz insan odaklıdır. İş akitleri devam eden işçileri provakasyonlarına alet ediyorlar” dedi.

Başkan Genç, yapılan eylemin demokratik olduğunu ancak belediye tarafından iyi niyetli yaklaşımların suiistimal edildiğini de ifade ederek “Taşeron firma işçiler farklı birimlerde çalıştıkları için, farklı ücretlendirmeler uygulandığını belirtiyor. Bu durumu hukuki çerçevede taşeron firmayla çözmek yerine bunu kullanan bazı kimseler işçileri yönlendirerek onlara kötülük ediyor. Oysa belediye olarak biz yerel seçimlerden çok önce işçileri düşünerek ödenmemesi gereken tazminatları ihale bitiminde işçilere ödedik. Bu yapılan bize göre haksız bir eylemdir.” dedi.

Belediyenin bu konuda hiçbir yetkisi olmadığına da dikkat çeken Genç, taşerona kendilerinin de karşı olduğunu, bu işin taşeronla işçiler arasına olduğunu kaydetti.

Sarıyer İlçe Emniyeti neden sesiz kalıyor?

Sarıyer Yenigün Gazetesi olarak uyarıyoruz… Provakatörlerin olayı saptırarak farklı amaçlar taşıdığı ortadayken Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Murat Karakaya’nın bu duruma müdahale etmemesi Sarıyer halkı tarafından hayretle karşılanıyor. Vatandaş soruyor! “Sarıyer Belediyesi CHP’li değil de AKP’li olsaydı acaba o zaman da Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü bu provakatör eyleme sessiz kalırmıydı? Evet asıl cevap bekleyen soru bu! Emniyet Müdürü Murat Karakaya muhakkak bu konuyla ilgili bir açıklama yapacaktır.