Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Rantçılar Sarıyer Belediyesi'ne inceleme yaptırmıyor
“Bu Mücadeleyi Devlet Ve Millet Olarak Sonuna Kadar Sürdüreceğiz”
‘7 Kardeştik 80 Milyon Olduk’
15 TEMMUZ GAZİSİ SABRİ GÜNDÜZ: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rantçılar Sarıyer Belediyesi'ne inceleme yaptırmıyor

Rantçılar Sarıyer Belediyesi'ne inceleme yaptırmıyor
Sarıyer Belediyesi ekiplerinin inceleme yapmak için gittiği Spine Tower'da tartışma yaşandı. Görevliler belediye görevlilerine "Burası iskanlı bir alan, giremezsiniz" diyerek ekipleri inceleme yapması için içeri almadılar.
11.06.2014 / 11:18


10 dönümlük izinli arsaya, 145 bin metrekarelik bina inşa edilerek milyarlık vurgun yapılmış Soma'da 301 madencinin öldüğü ocağın sahibi olan Soma Holding'in İstanbul'da yaptığı 60 katlı Spine Tower'ın inşaasında, arsa sahipleri ile holding arasında imar artışı karşılığında yapılan rant protokolüne ulaşıldı. Buna göre, arsa sahipleri holdinge "İmar koşulları iyileştirmeleri yapıldığında" protokolün yürürlüğe gireceğine ilişkin şart koştu. Holding de bu şarta uydu ve tam 6 kez imar değişikliğine gidildi. Rant protokolünden sonra ilk planda 10 bin metrekare inşaat yapılması gereken arsaya, 145 bin metrekare inşaat yapıldı. Şirket böylece 50 milyon dolarlık muhtemel kazancını 1 milyar dolara yükseltti.

ORTAKLIK VAR

2006'da arsa sahipleri Cevat Sayılı, Mehmet Uzal, Şenel Ortaş, Hülya Eyigüngör, Gülçin Ortaş ve Vedia Ortaş adlarına vekaleten Mehmet Işık Eyigüngör ile Tilaga Turizm Madencilik Yatırım ve İşletmeciliği Maslak, 2 pafta, 11 ada 80 parselde bulunan arazide imar artışı yapıldıktan sonra yüzde 50 ortaklık anlaşması yaptıkları ortaya çıktı. Beşiktaş 11. Noterliği'nde 23 Haziran 2006'da yapılan satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesinde yapılan protokole göre arsa sahiplerini temsilen Cevat Sayılı, Mehmet Işık Eyigüngör ile Mehmet Uzal yer aldı. Protokolde, "İmar koşulları iyiliştirmeleri yapıldığında bu protokol yürürlüğe girer. İmar artışı sağlanmaz ise bu anlaşma arsa sahipleri tarafından tek taraflı feshedilir" sözleri yer aldı.

KEFİL ALP GÜRKAN 

Maslaktaki rant abidesi Spine Tower ile ilgili Gazetemizde  22.05.2014 tarihinde -Şükrü Genç: "İskan ve Ruhsatlar benden önce verilmiş"- başlıklı haber yayınlamış ve okurlarımıza duyurmuştuk. (http://sariyeryenigun.com/haber-1118-Sukru-Genc-Iskan-ve-Ruhsatlar-benden-once-verilmis.htmlBu kadar plan tadilatı rekor sayılabilecek düzeyde. Rant kulesinde ayrıcalıklı imar verildiği iddiasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Hüseyin Sağ'ın yaptığı suç duyurusundan sonra hem savcılık hem de emniyet, anormal plan değişikliğiyle sağlanan imar artışlarıyla ilgili kapsamlı çalışma başlattı. Sarıyer Belediyesi ekiplerinin inceleme yapmak için gittiği Spine Tower'da tartışma yaşandı. Görevliler belediye görevlilerine "Burası iskanlı bir alan, giremezsiniz" diyerek ekipleri inceleme yapması için içeri almadılar. Noterde yapılan 'Düzenleme şeklinde gayrimenkul satış vaadi ve kat karşılığı eser sözleşmesi' başlığı altındaki belgede müteahhit Tilaga Turizm Madencilik Yatırım ve İşletmeciliği A.Ş. görünüyor. Arsa sahipleri ile müteahhit arasında yapılan sözleşmede ise kefil Soma'da yaşanan faciadan dolayı tutuklanan Tilaga İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın babası Alp Gürkan olarak yer aldı. 

İŞTE O BELGELER