Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - İSTANBUL'UN KADİR ABİSİ VAR
Sarıyer Sahilde Ölü Yunus Bulundu
Sarıyer'de İlginç Kaza...
Sarıyer'de Lüks Otomobil Alev Alev Yandı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İSTANBUL'UN KADİR ABİSİ VAR

İSTANBUL'UN KADİR ABİSİ VAR
Sarıyer'de Mehtap Eğitim Vakfı’na ait arazide bir ailenin hasta ve engelli kızlarıyla birlikte yaşadığı prefabrik kulübe, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından resmî tebligat gösterilmeden yıkıldı.
20.04.2014 / 04:40


Sarıyer'de Mehtap Eğitim Vakfı’na ait arazide bir ailenin hasta ve engelli kızlarıyla birlikte yaşadığı prefabrik kulübe, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından resmî tebligat gösterilmeden yıkıldı. Evsiz kalan aile ve 27 yaşındaki engelli kızları, çaresizlikten geceyi ahır olarak inşa edilen binada geçirdi.

Mehmet Eş, Mehtap Eğitim Vakfı’nın okul yapmak üzere satın aldığı arazide bekçilik yapıyordu. Eş’in, Güldane isimli 27 yaşında sara ve astım hastası olan engelli bir kızı vardı. Vakıf, 6 ay önce Güldane’nin hastalıklarına iyi geleceği için, ağaçlık ve yüksek bir yerde bulunan araziye iki göz prefabrik ev yaptırdı. Mehmet Bey ve eşi Hatice Hanım, kızlarının rahat edeceğini düşünürken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne bağlı zabıta ekipleri, önceki gün ailenin yaşadığı kulübeyi yıktı. Evsiz kalan aile, geceyi ahır olarak inşa edilmiş binada geçirdi.

Eş, ailesi olan biteni göz yaşları içerisinde anlattı. Zabıtaların yıkımdan bir gün önce geldiğini ve kendilerine evi boşaltmaları için iki gün mühlet verdiklerini belirten Mehmet Eş, “Ertesi gün kahvaltı yaparken geldiler. Bize kahvaltı bile yaptırmadılar. Müsaade vermediler. Eşyalarımıza el sürdürmediler. Eşyalarımızı kendileri attılar. Bizi hiç dinlemediler. Çocuğu kendileri arabaya attılar. Çocuk hasta dedik, dinlemediler. Çocuk korkmuş. Hiç uyumadı. Sabaha kadar elimi tuttu. Zabıtalar, yol boyunca giderken kendi aralarında burası paralel yapının yeri diye konuşuyorlardı.” ifadelerini kullandı.

Bekçinin eşi Hatice Eş ise yıkıma çok üzüldüğünü ifade ederek yaşadıklarını şöyle anlattı: “Vakıf kızım için geçici olarak bu iki odayı yapmıştı ama gelip yıktılar. Şimdi mecburen eski bir ahırda kalacağız. Dün gece korkudan kızımız ellerimizi bile bırakmadı, uykusuz kaldık. 1 ay müddet verin, özürlü çocuğum mağdur olur dedim, yalvardım ama dinlemediler. Kızım iki günde bir sara krizi geçiriyor, hastaneye götürmek zorundayım. Garezine yaptılar. Bir yıl önce de kızımın devlet tarafından sakat aylığı kesilmişti. Allah bunları nasıl biliyorsa öyle yapsın.”

Yıkımın hukuksuz olduğunu ile getiren Mehtap Eğitim Vakfı avukatı Mustafa Başaran ise kendilerine yıkım kararı gösterilmediğini belirtti. Avukat Başaran, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait İmar Müdürlüğü’nden geldiğini söyleyen yaklaşık 50 kişilik ekip araziye izinsiz girdi ve bekçi kulübesini yıktı. Bir karar gösterilmesini istememize rağmen, belge olmadığını, binanın ruhsatsız olduğunu, yıkım kararı olmadığını, imar müdürlüğü ile görüşebileceğimizi söylediler. Biz de ‘Hukuksuz yıkım yapamazsınız.’ dedik ve bütün memurları savcılığa şikayet edeceğimizi söyledik. Yıkım kararını uyguladılar. İçeride yaşayan engelli bir aile vardı. Onlar da mağdur oldu. Hukuksuz ve insani açıdan dram niteliği taşıyan bu yıkımı engelleyemedik. Gerekli hukuki yollara müracaat edeceğiz.” dedi.

‘PARALEL BİNALARIN HEPSİNİ YIKACAĞIZ’

Yıkımdan önce zabıta memurlarının araziye geldiğini ifade eden Başaran, “Zabıtalar paralel binaların hepsini yıkacaklarını söyleyip tehdit etmişler. Biz buna rağmen polisleri de çağırdık. Ama bizi dinlemediler. Polisler gelene kadar kulübeyi yıktılar.” diye konuştu

Yıkımın ardından İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri, resmî bir cevap vermekten kaçındı. Ancak vakıf arsasının Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer alması nedeniyle 2960 sayılı kanunla zabıtaya sınırsız yetki verildiği öğrenildi. Zabıtanın herhangi bir tebligat yapmadan bu kanuna dayanarak yıkım yapabildiği ileri sürüldü. Tebligatlı yıkımların sadece sit olmayan alanlarda yapılacak binaların yıkımları için gönderildiği öğrenildi.